Lavale tuleb lugu elust Niskamäe põlistalus

Tartu Postimees
Copy
Ilona osas on Maarja Johanna Mägi, Niskamäe vanaperenaist mängib Külliki Saldre.
Ilona osas on Maarja Johanna Mägi, Niskamäe vanaperenaist mängib Külliki Saldre. Foto: Vanemuine

Laupäeval esietendub Vanemuise suures majas Hella Wuolijoe perekonnasaaga «Niskamäe naised», mille lavastab Tiit Palu, kes on ka dramaturg ja laulusõnade autor. Dramatiseering põhineb Wuolijoe näidenditel «Niskamäe naised» ja «Niskamäe leib». See on lugu tugevatest naistest ja hingelistest meestest, samuti traditsioonide jõust ja maa väest.

Niskamäe põlistalu valitseb vanaperenaine, kelle järglaseks peab saama tema poeg. Poeg armub aga ülepeakaela haritud linnatüdrukusse, kes näeb oma pere tulevikku hoopis teisiti kui vanaperenaine seda sooviks.

Algab võitlus kaasaja nõuete ja vanade kommete, unistuste ja kohustuste, vere- ja armusidemete vahel. See draama kujutab valikuid, mille ees seisab inimene alati, ajastust hoolimata. Siin on nii vanatestamentlikku vankumatust kui ka põhjamaa lühikese suve hullutavaid ihasööste, nii pisiasjalikke intriige tagatubades kui ka saladuslikke suusaretki metsades.

Lavastust saadab elav muusika. Tangod, polkad ja jenkad on tulvil armastust ja igatsust. Vanaperenaine võitleb lõpuni ega anna armu endale ja teistele, sest mängus on Niskamäe tulevik.

Mängivad Külliki Saldre, Maarja Johanna Mägi, Ragne Pekarev, Priit Strandberg, Riho Kütsar, Merle Jääger, Saara Nüganen, Andres Mähar, Kaarel Pogga, Karol Kuntsel, Oskar Seeman, Ken Rüütel, Mirjam Aavakivi, Saara Kaljujärv jt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles