E, 23.05.2022

Suri tunnustatud lasteneuroloog professor Tiina Talvik

Tartu Postimees
Suri tunnustatud lasteneuroloog professor Tiina Talvik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tiina Talvikut peetakse Eesti lasteneuroloogia rajajaks.
Tiina Talvikut peetakse Eesti lasteneuroloogia rajajaks. Foto: Margus Ansu

Eile suri 82-aastasena Eesti lasteneuroloogia rajaja ja Tartu aukodanik professor Tiina Talvik.

Tiina Talvik sündis Tartus. Pärast Tartu riikliku ülikooli arstiteaduskonna lõpetamist 1962. aastal asus ta tööle Tartu linna kliinilise lastehaigla pediaatrina. Aastatel 1968–1975 oli Talvik Tartu kliinilise haigla meditsiinigeneetika kabineti juhataja, seejärel kuni 1991. aastani töötas Tartu ülikooli neuroloogia ja neurokirurgia kateedris, algul assistendi, hiljem dotsendina.

Tema kolleegid lastekliinikust meenutasid Talviku 70 aasta juubeli eel, et närvikliinikus töötades ei püüdnud ta mitte üksnes lasteneuroloogiale eluõigust rajada, vaid hakkas looma ka oma koolkonda.

Tiina Talvik oli pikka aega, aastatel 1968–1991, vabariigi pealasteneuroloog.

Aastatel 1991–2003 juhtis Talvik Tartu ülikooli lastekliinikut, 1992. aastal sai ta pediaatriaprofessoriks. 2017. aastast emeriitprofessori tiitlit kandnud Talvikul ilmus elu jooksul üle 150 teadusartikli.

Tiina Talvik  pälvis 1998. aastal Eesti Vabariigi teaduspreemia arstiteaduse valdkonnas. 1999. aastal sai Talvik aasta ema tiitli. Ka Talviku kaks tütart on arstid. Vanem tütar Katrin Gross-Paju juhib Lääne-Tallinna keskhaiglas närvihaiguste kliinikut, noorem tütar Inga Talvik on Tallinna lastehaigla neuroloogia ja taastusraviosakonna juhataja.

2004. aastal pälvis Talvik Tartu medali ja presidendilt Eesti Punase Risti I klassi teenetemärgi.

2008. aastal sai Talvik Eesti Vabariigi teaduspreemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest ning 2010. aastal auhinna «Elutöö geneetikuna».

2018. aastal nimetati Tiina Talvik Tartu linna aukodanikuks ning sai ka Tartu Suurtähe kavaleriks.

Märksõnad
Tagasi üles