/nginx/o/2021/02/04/13613283t1hec49.jpg)
Vale ja vara on rääkida ohtlike jäätmete põletamismahu suurenemisest Tartus, justkui oleks see juba otsustatud. Sellist muljet üritab jätta linnavolinik Hannes Klaas arvamusloos (TPM, 3.2).
AS Epler & Lorenz soovib ohtlike jäätmete käitlemise keskuse tegevust laiendada ning on taotlenud keskkonnaametilt uue keskkonnakompleksloa. Selle loa menetlemine on ametil käsil ja loa saamine eeldab keskkonnamõju hindamist. Keskkonnamõju hindamist nõuab ka linnavalitsus, kelle otsustada ja väljastada on tehase laiendamiseks vajalik ehitusluba. Et sama tööd poleks vaja teha topelt, teevad linn ja keskkonnaamet koostööd, et analüüs hindaks mõlemale vajalikke aspekte.
Linnavalitsuse huvi on kaitsta tartlaste elukeskkonda. Kui eksperdid kinnitavad, et tehase laiendus ei kujuta endast Tartule ohtu, saame ehitusloa arutelu jätkata. Kindlasti ei lase linnavalitsus ellu viia muutusi, mis elukeskkonda halvemaks muudavad. Kuni keskkonnaküsimused pole selged, ei väljasta linn ka ehitusluba.
Keskkonnamõju hindamisel saavad arvamust avaldada ka kohalikud elanikud. Avalikustamisele tulevad nii keskkonnamõju hindamise programm kui ka valmiv keskkonnamõju aruanne. Avalikustamine tähendab avalikku arutelu ning muudatusettepanekute, vastuväidete ja küsimuste esitamise võimalust. Me ei saa eeldada, et keskkonnamõju hindamine jõuab tulemile, mis lubab ASil Epler & Lorenz soovitud muutused ellu viia.
Kuni keskkonnaküsimused pole selged, ei väljasta linn ka ehitusluba.
Arvan, et suur osa tartlasi ei teagi, et nad Tiksojal raudteed ületades mööduvad ohtlike jäätmete käitlemise keskusest. Nüüd soovib ettevõte teha jäätmete käitlemisel mitu Tartule kasulikku muudatust: lõpetada haisu tekitanud kompostimine, lõpetada arvestatava riskiga ohtlike jäätmete ladustamine piirkonnas, võtta kasutusele uus parimal tehnoloogial põhinev ohtlike jäätmete põleti, mis paigaldatakse linnaõhust eraldatult iseseisvasse keskkonda, suurendada jäätmete põletamise mahtu. Eralduva soojuse kasutamiseks peetakse läbirääkimisi Tartu soojaettevõttega.
Miks linn ei algatanud nii olulise objekti puhul eriplaneeringut? 2015 suvel jõustunud planeerimisseaduse säte näeb ette uue olulise ruumilise mõjuga objekti rajamisel eriplaneeringu koostamise kohustuse. Sel seadusel pole tagasiulatuvat jõudu, mis tähendab, et tegutsevad ettevõtted võisid tegevust jätkata. See kehtib ka Epler & Lorenzi kohta, mis alustas samas paigas õlijäätmete põletamist juba 1990. aastal.
Nii et vaidlust ei saa pidada selle üle, kas Epler & Lorenz tohib jätkata tegevust. Jah, ta tohib. Seega pole tehase laiendamise üle diskuteerides asjakohane minna tagasi asukohavaliku etappi. Praeguses asukohas pole tehasega probleeme olnud ja ka linna üldplaneering näeb ette sealse tegevuse jätkumist.
Linn lähtub edasisest keskkonnamõju hindamisest, kus selgub, kas kavandatu sobib nelja kilomeetri kaugusele kesklinnast.