Nädalaga on suure viirusesisaldusega reoveeproovide hulk kasvanud (2)

Lenel Karu
, reporter
Copy
Kirja manuses on koroonaviiruse reoveeseire kaart (2021. aasta jaanuari neljas nädal).
Kirja manuses on koroonaviiruse reoveeseire kaart (2021. aasta jaanuari neljas nädal). Foto: Tartu Ülikool

Tartu ülikooli juhitava reoveeuuringu põhjal võib öelda, et viiruse levik püsib stabiilselt kõrge, kuid rohke viirusesisaldusega proovide hulk on kasvanud.

Uuringu juhi, Tartu ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on kasv tulnud keskmise viirusesisaldusega proovide arvelt. «Võrreldes möödunud nädalaga on tulemusi kuvava kaardi üldmulje läinud punasemaks. See väljendub ka Eesti keskmist olukorda kirjeldavas reoveeindeksis, mis on paaril eelneval nädalal olnud languses, nüüd aga taas tõusule pöördunud. Sellest võib järeldada, et tõenäoliselt on nakatunute hulk mitmeski Eesti piirkonnas vahepeal kasvanud,» selgitas Tenson.

Viirusesisaldus reoveeproovides on keskmisest suurem pea kõikjal Eestis, seega on piirangute ühtlustamine uuest nädalast Tensoni hinnangul igati asjakohane. «Viiruse levikut pidurdab üksnes lähikontaktide vähendamine. See on ühtviisi oluline kõigis Eesti piirkondades,» ütles Tenson. 

Koroonaviiruse seire reoveest annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Uuring aitab avastada varjatud koldeid ja jälgida muutusi puhangudünaamikas.

Reoveeproove võetakse iga nädal kõigis maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades. Proovide kogumisel teeb Tartu ülikool koostööd Eesti keskkonnauuringute keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Rohkem infot ja interaktiivne kaart uuringu varasemate tulemustega on uuringu kodulehel «Koroonaviiruse seire reoveest».

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles