See oli täpselt nädal tagasi, mil Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi teadur ornitoloog Leho Luigujõe pani oma binokli, linnuvaatlustoru ja fotokaamera reisivalmis, võttis kaasa paksud talverõivad koos kummikute ja punase tuttmütsiga, istus autosse ja vuras Saaremaa poole. Ees seisis kesktalvine veelinnuloendus, ülemaailmne ettevõtmine, milles osaleb 143 riiki.
Niisugune linnuloendus tähendab, et ühel jaanuarikesksel nädalavahetusel loetakse kokku talvitusaladel peatuvad veelinnud, kes pesitsusajal on väga laiali ja nende arvu kindlaks teha võimatu. Talvised loendused annavad maailmale teada, kui arvukas üks või teine liik on ja kuidas nende käsi käib.
Kogu Eesti rannikumeri on jaotatud vaatlussektoriteks, samuti on välja valitud siseveekogud. Huvi korral võib loendusel osaleda ka tavakodanik, kui viib end kurssi Eesti ornitoloogiaühingu kodulehe juhenditega. Loendus toimibki suures osas tänu asjaarmastajatele.
Leho Luigujõe on talvise veelinnuloenduse rahvuslik koordinaator olnud 1994. aastast peale. Tal on oma meeskonnad, kokku 250 vaatlejat, kõikjal Eesti rannikul. Tema enda rühma töölõik asub Saaremaal.
Saaremaa kaldaid pidi
Eestis loendatakse veelinde 1957. aastast alates. Tänu sellele on võimalik märgata nende arvukuse tõuse ja langusi ning vajaduse korral midagi ette võtta tasakaalu hoidmiseks. 1995. aastast on see projekt ka riikliku eluslooduse seire üks osa.
Luigujõe töölõik Saaremaal tähendab ligi 150 kilomeetri pikkust ja poolsaartest täistipitud käänulist rannikuala, mis algab Saaremaa ja Hiiumaa vahel oleva Soela väina ühelt kaldalt ehk Pammana poolsaarelt ning lõpeb Toomalõukal, mis asub Lääne-Saaremaal, kohas, kust Sõrve poolsaar pole veel alanud.
Sealt edasi jätkab juba Sõrve linnujaama juht Mati Martinson, kes hoiab silma peal tervel Sõrve säärt ümbritseval rannikumerel kuni Kuressaareni välja.
Vaatlemine käib nii, et paned oma kaugele vaatamise toru kindlas sektoris kolmjalale maha ja loed ära kõik linnud, keda näed. Või siis binokliga. Kui ilm on hea, näed kahe, aga vahel ka viie kilomeetri kaugusele. Arvukamad liigid on tavaliselt aulid, sõklad, kosklad, sinikael-pardid ja luiged. Igal talvel loendatakse samadest kohtadest, et andmed oleksid võrreldavad.