R, 2.06.2023

TIIT LILLEORG 25. XI 1941 – 15. I 2021

Tartu Postimees
Facebook Twitter
Comments
Tiit Lilleorg veebruaris 2019.
Tiit Lilleorg veebruaris 2019. Foto: Margus Ansu

Kogu maailma hetkel laastav kuri viirus on viinud meie seast 79. eluaastal teatri-, tele- ja filminäitleja, teatripedagoogi ning Ida tantsukooli kauaaegse direktori ja asutajaliikme Tiit Lilleoru. 

1941. aastal Tartus Vanemuise teatri ooperisolisti Helga Lilleoru pojana sündinud Tiit Lilleorg jäi pea kogu elu seotuks oma sünnilinnaga nin oli pikemat aega seotud Vanemuise teatriga. Õpinguaastad viisid ta siiski mõneks ajaks ka teistesse linnadesse: Tallinna riikliku konservatooriumi lavakunstikateedrisse (aastatel 1961–1963) ning toonasesse Leningradi riiklikku teatri-, muusika-kinematograafiainstituuti teatriteadust tudeerima (aastatel 1966–1968). 1966. aastal sai Tiit Lilleorust vanemuislane, esialgu lavastusala juhataja, siis peaadministraator. Kuid juba 1968. aastal jõudis ta esimest korda ka lavale (Alain, «Naiste kool»).

Tunnuslikuna toonasele Vanemuisele jagus Tiit Lilleorule rolle nii draamas, operetis (Bogdan Sussik, «Trembita», 1973) kui ka ooperis Nuto («Imelugu», 1974). Aastatel 1980–2000 (vaheajaga) oli Tiit Lilleorg Vanemuise draamanäitleja ning jätkas väiksemate rollide tegemist ka hiljem. Eriti tulemuslikuks tuleb sellest perioodist pidada koostööd lavastaja Ago-Endrik Kergega, kui draama- ja muusikalavastuste eredad karakterrollid vaheldusid nüüd tunduvalt mitmeplaanilisemate, komplitseeritud tegelaskujudega: Tsõganov («Barbarid», 1985), Gustav Kaljas («Vaikuse vallamaja», 1987), eriti meeldejäävana aga uudsete rõhuasetustega, oma kuulsatest eelkäijatest intrigeerivalt erinev Pearu Murakas («Aeg tulla – aeg minna», 1986).

Laiema publiku mällu kirjutas Tiit Lilleorg end aga kindlasti oma isikupäraselt orgaaniliste tele- ja filmirollidega. Valdavalt oli tegu kõrvalosadega, mis sageli eristusid filmi üldisest panoraamist põneva salapärasuse või iseteadlikkusega. Enam kui veerandsajast filmist ja telelavastusest väärivad meeldetuletamist «Püha Susanna ehk Meistrite kool» (1984), «Sügis» (1991), «Libahundi needus» (2005), «Kuhu põgenevad hinged» (2007), «Supilinna Salaselts» (2015).

Möödunud aasta sügisel pälvis tähelepanu Tiit Lilleoru üllatuslik osatäitmine populaarses Netflixi sarjas «The Queen's Gambit».

1994. aastal asutas ta Tartus koos baleriinist abikaasa Alla Lilleoru ning lähemate mõttekaaslastega laste tantsuharidusele pühendunud Ida tantsukooli, mis on nüüdseks andnud eesti tantsukunstile mitmeid lootustandvaid noori tantsijaid. Tiit Lilleorg oli kuni viimase ajani selle kooli direktor ning näitlejameisterlikkuse õppejõud.

Kolleegid, õpilased ja teatriavalikkus jäävad oma head teekaaslast tänutundes meenutama.

Teater Vanemuine

Ida Tantsukool

Eesti Teatriliit

Eesti Näitlejate Liit

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles