R, 22.09.2023

Eestlased valmistavad NASA-le kaamerad Kuu uurimiseks

Armas Riives
, ajakirjanik
Facebook
Comments
Vasakult Mihkel Pajusalu (Tartu observatoorium), Jaan Viru (Crystalspace), Jaan Hendrik Murumets (Krakul) ja kaameramudelid, mis on aluseks Kuule saadetava kaamera arendamisel.
Vasakult Mihkel Pajusalu (Tartu observatoorium), Jaan Viru (Crystalspace), Jaan Hendrik Murumets (Krakul) ja kaameramudelid, mis on aluseks Kuule saadetava kaamera arendamisel. Foto: Arno Mikkor

ESTCube-1 tudengisatelliidi projektist välja kasvanud ettevõte Crystal­space hakkab ehitama stereokaameraid NASA juhitud Artemise kosmoseprogrammile, mille eesmärk on viia inimesed pärast 50-aastast vaheaega 2024. aastaks taas Kuule.

Eestlaste kaamerad on osa kosmosetööstusettevõtte Maxar Technologies robotkäest, mis võtab Kuu pinnaseproove. Crystalspace’i asutaja ja värkvõrgu lahendusi arendava ettevõtte OÜ Krakul tarkvarajuhi Jaan Viru sõnul on Eestis tehtud objekti lennutamine Kuule juba ülikooli­õpingute ajal alanud pikaajalise arendustöö vili, mis viib Eesti maailma kosmosetööstuse tulipunkti.

«Kui ESTCube-1 tegi Eestist kosmoseriigi, siis nüüd oleme Eestis arendatud ja siin valmivate kaameratega maailma kosmosetööstuse eesotsas ning osa NASA missioonist luua Kuule inimasustus,» ütles Viru.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles