R, 9.12.2022

Galerii ⟩ Aastanäitus avanes Ado Vabbe preemia üleandmisega Jevgeni Zolotkole

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Aastanäitus avanes Ado Vabbe preemia üleandmisega Jevgeni Zolotkole
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Tartu kunstimaja on taas täis aastanäitust. Seekord on esimese korruse väikeses saalis, teise korruse kolmes ruumis ja monumentaalgaleriis ühtekokku 124 autori teosed. Neid on graafikast fotograafiani, skulptuurist videoni, keraamikast installatsioonini, maalist rääkimata. Tavapärase rahvarohke avaliku avamise asemel toimus suurimas saalis kutsutud külaliste ringis Tartu tähtsaima kunstiautasu, Ado Vabbe preemia üleandmine.

Komisjoni väljavalituks osutunud Jevgeni Zolotko oli tulnud austamisele abikaasa Eveliniga, kelle kunstnikunimi on Huupi, kes pälvis Ado Vabbe preemia aastal 2016 ja kes kandis nüüd triibulist loodustoonides maski.

Kunstnik Jevgeni Zolotko

Tartu kunstimuuseumi kahel korrusel avati juulis Jevgeni Zolotko näitus «Vaikiv», mille ta kureeris koos Eero Epneriga ja mida võis vaadata septembri lõpuni. See video- ja ruumiinstallatsioon kaevus ühte vaikimisse ning selle jälgedesse mälestustes ja esemetes. Selle kõigega olid liidetud mitme kunstniku maalid, graafilised lehed ja fotod aastatest 1934–1940, kus ilmutab end vakatamine.

Aastanäitusel on Jevgeni Zolotko ruumiline objekt «Post scriptum» postamendil. Nende kohal seinal on Artur Kuusi digitrükk valguskastis «Vahetevahel on elu kehvem kui kunst».

Preemia Jevgeni Zolotkole üle andnud Tartu linnapea Urmas Klaas, kes on omal ajal uurinud kirikuajalugu, tõstis eriliselt esile laureaadi loomingusse kätketud ortodoksi traditsiooni. Zolotko tänas preemia eest ja tänas ka kõiki neid, kelle abil tema tänavused ettevõtmised on kunstipubliku ette tulnud.

Preemiakomisjoni nimel võttis sõna Veiko Klemmer. Kunstimaja produtsent Tanel Asmer tänas näitusetööde väljavalijat ja väljapaneku kujundajat, Rakvere teatri peakunstnikku Eveli Varikut, kes on eri žanris ja värvilahenduses tööde üksteise kõrvale passitamisel taotlenud tasakaalu.

Kujundaja Eveli Varik

Näituse pealkirjaks on «Köielkõndija». Aasta alguses kavatseb Varik teha näitusel kunstihuvilistega kokkusaamisi, kui see on võimalik.

Eveli Varik on õppinud Tartu kunstikoolis, Konrad Mägi stuudios ning Eesti kunstiakadeemias. Aastanäitust kujundades oli tal tarvis mõnigi töö jätta väljapanekust kõrvale, ta peab tähtsaks tööde vormistust ja professionaalsust, viimistletust. «Mul on kindel põhimõte, et ma ei jäta töid välja enda maitse pärast,» ütles ta. «Mõned tööd sobivad rohkem kõrtsimiljöösse või kuskile kohvikusse või lasteraamatukogusse. Aastanäitus on kunsti visiitkaart.»

Tartu kunstnike liidu juhatuse esimehe kohusetäitja Peeter Talvistu rääkis, et kuigi lõppev aasta on olnud Tartu kunstielus viirusekriisist hoolimata või mingil määral just selle tõttu tulemusterohke, loodab ta südamest, et järgmine aasta kujuneb paremaks ja et aasta pärast aastanäituse avamisel on võimalik seda teha taas nii nagu mullu, kui inimesed ei tahtnud majja ära mahtuda.

Aastanäitust «Köielkõndija» saab vaadata 17. jaanuarini Tartu kunstimajas (Vanemuise 26). Pühade ajal on see suletud 24., 25. ja 26. detsembril ning 1. jaanuaril.

Märksõnad
Tagasi üles