Helsingis elava akadeemiku ja professori Mart Saarmaga ei ole keeruline trehvata. Koroonaajale koduselt tuleb kokku leppida kohtumisaeg Skype’is ning maailma ühel tippteadlasel ei ole kahju veeta poolteist tundi ekraani ees, rääkides elust Soomes, koroonast ja jagades vaimustust oma töö üle.
Mart Saarma on lähivälismaal elav väga edukas geneetika ja molekulaarbioloogia taustaga eestlane, kelle töörühm on avastanud närvirakkude ellujäämist mõjutavaid valke ehk närvikasvufaktoreid ning nende retseptoreid. Just neis nähakse potentsiaali näiteks Parkinsoni tõve ravis.
Hiljutisel Eesti inimesegeneetika ühingu aastakonverentsil pälvis Mart Saarma elutööpreemia. Ettekandes rääkiski ta neuronite elust ja surmast. «Närvirakud on maailma kõige kaunimad rakud,» sõnas ta seal alustuseks, neile otsekui armastust avaldades.
Inimese ajus on aga 10 astmel 11 neuronit ning aju närvivõrgud on võimelised looma omavahelisi kontakte 500 korda rohkem, kui on Linnutees tähti. Raske on leida keerulisemat ja fantastilisemat instrumenti, kui on inimese aju.
Professor Mart Saarma, alustame igapäevasest. Mismoodi Soome ühiskond koroonanakkusohus praegu toimib?
Soomes on nakatanute arvud Eestiga võrreldes tagasihoidlikumad, umbes sada nakatunut kahe nädala jooksul 100 000 elaniku kohta. Aga kui me vaatame Helsingi regiooni, siis siin on see kaks korda kõrgem. Viimase kahe nädala jooksul on nakatumisnäitaja muudkui tõusnud.
Soomes võetakse neid asju aga päris tõsiselt. Kevadel oli niimoodi, et teatud vanuses inimesed, nagu mina, ei võinud tööle minna. See oli keelatud. Oli keelatud lasta laborisse inimesi, kes seal ei tööta. Ei pääsenud sinna ka kolleegid teistest instituutidest, oli täielik sulg. Keelatud oli reisida välismaale.
Nüüd on olukord natuke leebem. Tööl saab käia, aga tuleb reegleid täita.
Maskivastaseid massdemonstratsioone teil ei ole?