Omavalitsused saavad toetust puudega inimeste eluruumide kohandamiseks

Tartu Postimees
Copy
Ratastoolis elanik ei pääse kasutama tualetti.
Ratastoolis elanik ei pääse kasutama tualetti. Foto: Mailiis Ollino

Riik jagab täna avatud taotlusvoorust kohalikele omavalitsustele ligi 300 000 eurot puudega inimeste eluruumide kohandamiseks.

Riigi tugiteenuste keskus ja sotsiaalministeerium avavad esmaspäeval kohalikele omavalitsustele uue taotlusvooru puudega inimeste eluruumide füüsiliseks kohandamiseks, taotlusvooru eelarve maht on 279 254 eurot, edastas sotsiaalministeerium.

Toetuse abil saavad omavalitsused pakkuda tuge liikuvusega seotud toimingute parandamiseks, sealhulgas eluruumi sissepääsu, hoone välisukse ja eluruumi vahelise käigutee, aga ka hügieeni- ja köögitoimingute parandamiseks. Taotlusvoor on avatud tuleva aasta 31. augustini.

Riigi tugiteenuste keskuse teenusekoordinaatori Natalja Tšikova sõnul tähendab kohandamine eluruumi ümberehitamist vastavalt inimese spetsiifilisele erivajadustele. «Kohandamise käigus võib rajada näiteks erivajaduse tõttu ohutust tagava piirde, aiavärava automaatika või tuua köögi tööpinnad ja tehnika madalamale tasapinnale,» rääkis ta. «Taotluse oma kodu kohandamiseks võivad kohalikule omavalitsusele esitada kõik puudega inimesed, sõltumata puudeliigist. Seni on enim toetatud tualettruumi kohandamist, kaldtee rajamist, platvormtõstuki paigaldust ning välis- või siseukse kohandamist.»

Eluruumide kohandamine võimaldab parandada puudega inimeste iseseisvat toimetulekut, vähendab lähedaste hoolduskoormust ja loob ebasobiva elukeskkonna tõttu tööturult eemal olijatele eeldused aktiivsemalt ühiskonnaelus ja tööturul osalemiseks, ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. Ministri sõnul saavad omavalitsused selleks vajalikku tuge pakkuda. «Julgustan inimesi kohalikust omavalitsusest eluruumide kohandamiseks abi küsima. Ligipääsetavuse parandamine on meie kõigi ühine vastutus ja väljakutse.» 

Iga inimene saab kodukohanduse toetuse kohta uurida oma elukohajärgselt omavalitsuselt, kes korraldab oma inimeste jaoks eraldi taotluste korje. Elanike taotluste alusel koostab omavalitsus taotluse toetuse saamiseks ja esitab selle riigile otsuse tegemiseks. Pärast otsust kohandatakse kodud omavalitsuse toel ja riik kompenseerib kohaliku omavalitsuse kulud 85 protsendi ulatuses Euroopa regionaalarengu fondist.  

Kolme varasema taotlusvooru jooksul on toetust küsitud enam kui 2200 puudega inimese eluruumi kohandamiseks. Aastatel 2018 ja 2019 toetati eluruumide kohandamist ligi 7 miljoni euroga. Viimane taotlusvoor lõppes selle aasta 30. septembril ning taotlusi esitati 1,8 miljoni euro ulatuses. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles