Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Ülikool asutab intellektuaalomandit investeeriva ettevõtte

Copy
Teadustulemuste tavaellu jõudmiseks on Tartu ülikoolis algatatud näiteks eksperimentaalarenduse projektide programm. Pildil on Tartu ülikooli pehme robootika dotsent Indrek Must, kes osaleb programmi tänavuses voorus.
Teadustulemuste tavaellu jõudmiseks on Tartu ülikoolis algatatud näiteks eksperimentaalarenduse projektide programm. Pildil on Tartu ülikooli pehme robootika dotsent Indrek Must, kes osaleb programmi tänavuses voorus. Foto: Andres Tennus

Tartu ülikooli (TÜ) nõukogu otsustas 30. novembril asutada ettevõtte UniTartu Ventures, mis loob uue võimaluse suunata ülikooli teadlaste loodud intellektuaalomandit teadus- ja tehnoloogiamahukatesse ettevõtetesse.

«Tartu ülikoolile kuuluva osaühingu kaudu saame aidata teadlastel ja ka üliõpilastel ettevõtlust alustada, suunates nende loodavatesse iduettevõtetesse ülikoolile kuuluva intellektuaalomandi ja otsides selleks rahastajad,» rääkis TÜ arendusprorektor Erik Puura.

TÜ nõukogu liikme Heidi Kakko sõnul on OÜ UniTartu Ventures asutamine nii ülikooli kui ka Eesti jaoks pikka aega ette valmistatud märgiline otsus, mis loob uusi võimalusi ülikoolist võrsuva teaduspõhise ettevõtluse kiirendamiseks. «Kümne aastaga on Eesti saavutanud suurepärase positsiooni infotehnoloogia valdkonna idufirmade arendamisel,» ütles Kakko. «Nüüd tahame kasvatada innovaatilisi rahvusvahelisi ettevõtteid märksa rohkem ka teistes valdkondades loodava teaduse põhjal. Ajastus selleks on õige ja Tartu ülikooli teadlaste eksperditeadmised on parim intellektuaalne kapital, mida investeerida,» lisas ta.

Tartu ülikooli üks eesmärk on olla Eesti nutika majanduse kiirendi. See tähendab muu hulgas ülikooli aktiivsemat osalemist uute kõrgtehnoloogiliste ettevõtete loomises. Vajadus uue ettevõtte järele kerkis esile eelkõige tänu genoomikainstituudi, loodus- ja täppisteaduste valdkonna instituutide, ülikoolisisese eksperimentaalarenduse toetusmeetme ning ülikooli hargettevõtete programmi viimaste aastate edukusele ja kiirele arengule.

Ülikoolile kuuluvaks intellektuaalomandiks, mis investeeritakse UniTartu Venturese kaudu kasvufaasis ettevõttesse, võivad olla näiteks andmed, teadusuuringute tulemused või patendid. Lisaks ülikoolist välja kasvanud tärkavatele ettevõtetele saab UniTartu Ventures koostööd teha ka teiste Eesti või välismaiste tehnoloogiaettevõtetega, mis on varajases faasis ja vajavad arenemiseks ülikoolis loodud intellektuaalomandit.

Detsembri teises pooles hakkab ülikool otsima ettevõttele tegevjuhti. «Perspektiivsel juhikandidaadil on suur kogemus uusettevõtluse vallas, oskus tunda ära häid ettevõtlusideid ning motiveerida akadeemilisi töötajaid kaasa mõtlema ja tegutsema,» sõnas Erik Puura.

Tagasi üles