Raho Langsepp ühendab ida ja lääne muusikaliselt 25. korda

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Copy
Raho Langsepp.
Raho Langsepp. Foto: Dmitri Kotjuh

Tartlane Raho Langsepp toob täna ja homme muusikahuviliste ette festivali Orient et Occidenti, mille kontsertidel esinevad oma ala meistrid Šveitsist, Iraanist, Burkina Fasost ja Eestist. Kõlab Euroopa keskaja, pärsia ja hindustani klassikaline, Lääne-Aafrika ja jaapani traditsiooniline ning sufi muusika, samuti improvisatsioonid. Festival on eriline kõige muu kõrval seepärast, et seda peetakse 25. korda.

Selle aasta festivali korraldamine on Raho Langsepa sõnul üle kogu maailma leviva viiruse leviku tõttu olnud kõike muud kui lihtne. «Sellegipoolest püüab festival teieni tuua värvika programmi kahel suurel festivaliõhtul,» lisas ta.

Üles astuvad šveitslane Paul Grant, kes mängib santuuri ja tablat. Tema saateansamblis mängivad Arno Kalbus (tabla) ja Saile Johanna Langsepp (tambuura). Paul Grant on Raho Langsepa hinnangul üks väheseid lääne muusikuid, kes on jõudnud tippu Aasia muusikamaailmas.

Esimest korda võib festivalil kuulda Aafrika traditsioonilist harfilaadset pilli kora’d, mida mängib Burkina Fasost pärit noor virtuoos Noumassan Dembelé.

Festivalipublikule on varasemast tuttav Iraanist pärit pärsia ney mängija Dariush Rasouli. Pillivaldamise ning sügava muusika- ja maailmatunnetusega kuulub ta Langsepa sõnul vaieldamatult oma ala tippude hulka.

Ansambli KuuKuu esituses saame kuulda nii jaapani shakuhachi arhailisema kihistuse meloodiaid kui ka improvisatsioonilisi otsinguid, mis ulatuvad eesti rahvamuusikani.

Festivalil on külas ka ansambli Hortus Musicus asutaja ja juht, dirigent ja viiuldaja Andres Mustonen ning Taivo Niitvägi, kunagine Hortus Musicuse liige, viiuldaja ja multiinstrumentalist, kes alates 1983. aastast juhatab enda loodud ansamblit Linnamuusikud.

Külaliste võõrustaja on FA Schola ansambel, mis tähistab selle nime all tegutsemise 20. aastapäeva ning kannab edasi traditsiooni, mis sai alguse 35 aastat tagasi Tartu vanamuusika ansamblina ja jätkus 1990. aastate esimesel poolel Via Sonora nime all.

Festivaliõhtud algavad täna ja laupäeval kell 19 Jaani kirikus. Täna on kavas jaapani traditsiooniline muusika ja hindustani klassikaline muusika, laupäeval saab kuulata Lääne-Aafrika traditsioonilist muusikat ning pärsia klassikalist ja sufi muusikat. Mõlema õhtu lõpus on kontserdiosa «Muusikalised kohtumised».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles