Eesti kosmosehäkatoni võitja muudab droonide maandumise linnas ohutuks

Tartu Postimees
Copy
Droon.
Droon. Foto: Sisekaitseakadeemia

Nädalavahetusel toimunud ActInSpace rahvusvahelisel äriideede Eesti võistlusel lõid 50 kosmoseentusiasti  24 tunni jooksul olemasolevatest kosmosetehnoloogiatest uusi ärilisi lahendusi. Võistluse pingelises finaalheitluses tuli võitjaks tiim LIGHTCODE. Kasutades Prantsuse Kosmoseagentuuri (CNES) tehnoloogiat uudsel moel muudab võitjatiim drooniliikluse linnas oluliselt ohutumaks.

Võitjatiimi Lightcode idee oli rakendada LIDAR laserskaneerimistehnoloogial põhinevale kaamerale Prantsuse Kosmoseagentuuri patenteeritud pöörleva prisma tehnoloogiat, mis suurendab sõiduki vaatevälja ja seeläbi võimaldab isejuhtivatel õhusõidukitel ohutumalt tiheasustusega aladel maanduda. 

Võistluse võitja, Lightcode, lendab reisipiirangute leevenedes 2021. aastal Eestit esindama rahvuvahelises finaalis Toulouse’is. Rahvusvahelise finaali võitja saab auhinnaks null-gravitatsiooni lennu AirZeroG’lt. Lightcode’i ja Surveillance Constellation’i vahel läks jagamisele 6000 euro väärtuses Tehnopol Startup Inkubaatori mentortuge. Ascending Nodes võitis Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) ja S2B Launchpad inkubaatori eriauhinnad. Ruumicubes ja Tartu Turtles tiimid saavad külastada jaanuari lõpus Baltikumi suurimat ärifestivali sTARTUp Day 2021. Kõik osalenud võistkonnad saavad kandideerida teistele rahvusvahelistele auhindadele

Actinspace rahvusvahelisel äriideede võistlusel, mis leidis aset veebis Teams'i keskkonnas osales ligi neljandik maailma riikidest, neljalt kontinendilt. Kokku tuli häkatonile enam kui 3600 osalejat ja 630 eksperti 40 riigist.

Osalejad töötasid 51 Prantsuse (CNES) ja Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) etteantud väljakutsete kallal, mis põhinevad nende patentidel või ürituse partnerite esitatud andmetel. «Euroopa ja Prantsuse kosmoseagentuurid ning mitmed suureettevõtted soovivad ürituse abil populariseerida kosmoseettevõtlust ja maapealsete probleemide lahendamist kosmosetehnoloogiate abil,» ütles Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori ja Tartu Teaduspargi projektijuht Sven Lilla.

Ta imestas, kui palju huvitavaid mõtteid on võimalik 24 tunni jooksul juhuslikult kokku tulnud inimestel teoks teha. «Nii mõnegi idee puhul on potentsiaali liituda Eesti kosmose äriinkubaatoriga,» lisas Lilla.

Märksõnad

Tagasi üles