Tartu kohtute pressiesindaja Krista Tamme sõnul jäeti tänase ringkonnakohtu otsusega tervikuna rahuldamata maksu- ja tolliameti apellatsioonkaebus, millega viimane nõudis Tartu halduskohtu 18. juuni 2008 otsuse tühistamist.
Eelnenud otsusega rahuldas halduskohus ASi Sylvester endiste aktsionäride Ülo Kriisa, Endel Ermeli, Aimar Varula, Ingrid Prantsi, Virko Lepmetsa, Einar Ilma, Enn Kanguri ja Ervin Naritsa kaebused ning tühistas nende suhtes tehtud Lõuna MTK maksuotsused 2007. aasta veebruarist ja märtsist.
Halduskohtu otsuse vaidlustaja palus ringkonnakohtul jätta vaidlustatud maksuotsused jõusse ning kaebajate kaebused tervikuna rahuldamata.
2002. aasta 6. augustil allkirjastasid AS Sylvester, Stora Enso Timber OY Ltd ja ASi Sylvester aktsionärid ühiste kavatsuste protokolli, mille kohaselt kavatses Stora Enso omandada kõik või vähemalt 90 protsenti Sylvesteri aktsiatest.
Sama aasta oktoobris ja novembris müüsid Sylvesteri aktsionärid osa aktsiaid edasi neile kuuluvatele äriühingutele, maksu- ja tolliameti arvates selleks, et hoida kõrvale tulumaksukohustusest.
19. detsembril 2002 allkirjastatigi aktsiamüügileping, millega aktsiate võõrandamishind oli nende omandamishinnast kõrgem. Seetõttu kohustas maksu- ja tolliamet kaebajaid tasuma täiendavat tulumaksu.
Ringkonnakohus jättis aga jõusse halduskohtu otsuse ning leidis, et kaebajate suhtes tehtud maksuotsused on õigusvastased. Asja materjalidest ei nähtu, et maksuhaldur oleks tuvastanud, et Sylvesteri aktsiate müügist äriühingutele laekunud raha oleks läinud füüsiliste isikute kasutusse.
Maksuhaldur ei ole vaidlusalustes maksuotsustes sedastanud, et kaebajad püüdsid maksude tasumisest kõrvale hoiduda. Maksude optimeerimist ei saa iseenesest pidada maksude tasumisest kõrvalehoidumiseks.
Füüsilise isiku kasuna ei saa käsitleda raha, mis laekub tema kontrolli all olevale äriühingule ning seda raha kasutatakse äriühingu ettevõtluses.
Lisaks sellele ei saanud õigusemõistja arvates olla kaebajatele teada 19. detsembril 2002 sõlmitava aktsiamüügilepingu täpne sisu ja tingimused.
Kui halduskohus oli oma otsusega Lõuna maksu- ja tollikeskuselt kaebajate kasuks menetluskuludena välja mõistnud 1 069 000 krooni, siis ringkonnakohus mõistis tänase otsusega lisaks välja veel 487 117 krooni.
Tänast otsust saavad pooled vaidlustada 30 päeva jooksul.