Jõgeva riigimaja otsib konkursiga kunsti

Tartu Postimees
Copy
Jõgeva riigimaja.
Jõgeva riigimaja. Foto: Margus Ansu

Riigi Kinnisvara kuulutas välja Jõgeva riigimaja kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus rekonstrueeritava Jõgeva riigimaja fuajee seinale.

Loodav taies peab esindama Eesti kunsti hetkeseisu ja olema sobiv ja kohane hoonesse nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest. Teos võib ühendada erinevaid kunstiliike, -tehnikaid  ja materjale.

Suur tänav 3 kinnistul asuv Jõgeva haldushoone valmis 1968. aastal, arhitekt Johannes Fuks. 2020. aastal alustati hoone rekonstrueerimist tänapäeva vajadustele vastava riigimaja otstarbeks. Eesmärk on taastada hilisemate ümberehituste käigus kaduma läinud 1960ndate modernistlik stiil, muu hulgas eemaldatakse hilisemate ümberehituste käigus lisatud viilkatus.

Riigimajade loomise idee aluseks on riigi, sealhulgas asutuste soov kodanikke teenindada parimal võimalikul viisil ning lihtsustada riigi ja kodaniku suhtlemist. Eesmärk on pakkuda võimalikult laia ringi avalikke teenuseid, jagada nende tarbimise kohta infot ja abi.

2021. aasta sügisel valmivasse Jõgeva riigimajja on planeeritud sotsiaalkindlustusameti, maksu- ja tolliameti, põllumajandus- ja toiduameti, keskkonnaameti, keskkonnainspektsiooni, põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti, maa-ameti, regionaalhalduse, keskkonnainvesteeringute keskuse, rahvakultuurikeskuse, rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskuse, tööinspektsiooni, riikliku tugiteenuste keskuse ning muinsuskaitseameti tööruumid.

Žüriisse kuuluvad Jõgeva riigimaja rekonstrueerimisprojekti arhitekt Kati Haki, Eesti kunstnike liidu esindajad Laura Toots ja Sirje Petersen, Eesti kunstiteadlaste ja kuraatorite ühingu esindajad Triin Ojari ja Linda Lainvoo, Riigi Kinnisvara esindaja Kärt Vabrit ja hääletusõiguseta tehniline ekspert Kaarel Svätski.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist korraldab Riigi Kinnisvara väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autori(te)ga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 26 000 eurot, milles sisaldub ka autoritasu. Summale lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Auhinnafondi suurus on 1300 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, see sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses.

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 3. veebruar.

Kunstiteoste tellimise seaduse kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt ühe protsendi eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Selline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles