Näiteks, milleks me metsa majandame? Milline on metsanduse roll keskkonnakaitse ja kliimaeesmärkide saavutamisel? Millisel viisil saada olemasolevast ressursist enim kasu?
Esmaspäeval avaldatud metsandusteadlaste ühispöördumine juhib tähelepanu sellele, et nende küsimuste vastused nõuavad spetsialiste, ning selles on pöördujatel tuline õigus.
Kõigile, kes on raatsinud end metsandusega vähegi kurssi viia, on üheselt selge, et lähikümnendil vähenevad varutava puidu kogused ehk nõndanimetatud raiemahud.
Põxile ei tohi aga järgneda Mexit, mis ohustaks ligi kümnendiku eestlaste sissetulekuid ja seda eriti maapiirkondades.
Metsanduse ja puidutööstuse jätkusuutlikul arengul on oluline regionaalne mõju ning ma olen veendunud, et ei ole olemas ühtegi arengustsenaariumi, mille järgi poleks metsandus Eesti majanduses tähtsal kohal ka kümnete aastate pärast. See tähendab aga, et kui kogused vähenevad, peab iga raiutud tihumeeter andma senisest enam tulu.
Mõistagi ei saa see tulla hinnatõusu varal, turumajandus ei toimi nii. Vaja on rakendada uusi tehnoloogiaid materjali- ja inseneriteaduses ning ka puidukeemias. Just viimane on võti väheväärtuslikust puidust liimide, plastide, kangaste ja muude toodete valmistamiseks, selmet ta lihtsalt ahju ajada.
Kümned miljonid tihumeetrid hall-leppa, aga ka tavapäraste metsatööde käigus tekkivad raiejäätmed annaksid võimaluse asendada näiteks pakenditööstuses taastumatud toorained taastuvatega, looksid kõrgtehnoloogilisi töökohti ja suurendaksid seeläbi metsandusest tekkivat lisandväärtust majandusse. See lisandväärtus jääks Eestisse ning annaks nii tööd kui ka võimaldaks maksutulude toel ellu viia ka teisi riiklikke eesmärke, sealhulgas looduskaitselisi.