Tartu ülikool tuvastab seireuuringuga koroonaviiruse leviku ulatust

Tartu Postimees
Copy
Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlaboris analüüsitakse koroonateste.
Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlaboris analüüsitakse koroonateste. Foto: Kristjan Teedema

Täna alustavad Tartu ülikooli teadlased taas koroonaviiruse levimuse seireuuringut, et teha kindlaks viiruse leviku ulatus Eesti elanike seas. Järgmise kahe kuu vältel on nelja seireetapi käigus kavas testida kokku kuni 10 000 inimest üle Eesti. 

Viirus levib ka teadaolevatest kolletest väljaspool ja suure osa uute haigestumisjuhtumite puhul pole teada, kust nakkus on saadud, näitavad terviseameti andmed. Samuti on suur nende nakatunute osakaal, kel tuntavaid haigusnähte pole.

Et viiruse edasise leviku ohjeldamiseks teadlikumalt meetmeid planeerida, on tarvis saada ülevaade viiruse tegelikust levimusest elanikkonnas.

«Esindusliku juhuvalimiga saame tõetruu pildi ka haigustunnusteta nakatunute hulgast, kes perearstide kaudu testima ei jõuaks,» selgitas Tartu ülikooli peremeditsiini professor ja seireuuringu juht Ruth Kalda.

Mida suurem on varjatud levik, seda suuremat haiguspuhangut võib lähinädalate jooksul oodata. «Haigestunute hulgas võib kahjuks olla aga ka neid, kes põevad haigust raskelt ja satuvad haiglasse,» lisas Kalda. 

Neli uuringulainet varasemast suurema valimiga 

Seireuuring tehakse neljas etapis. Iga etapi vältel testitakse juhuvalimi põhjal 2400–2500 inimest. Uuringuvalimisse sattunud inimesel palutakse vastata küsimustikule. Seejärel tuleb anda ninaneeluproov. Seda saab teha meditsiiniasutuste avalikes testimispunktides.

Puudega inimesed, eakad ja teised piiratud liikumisvõimalusega inimesed saavad proovi andmiseks tellida koju vastava brigaadi. Proovid transpordib Synlab oma Tallinna laborisse, kus neid analüüsitakse. Tulemustega saab igaüks tutvuda tervise infosüsteemis aadressil digilugu.ee. Kõiki uuringu käigus tuvastatud nakatunuid küsitletakse regulaarselt, et jälgida haiguse kulgu. 

Uuringus osalemine on vabatahtlik, kuid epidemioloogiliselt keerulist olukorda arvestades paluvad teadlased kõigil valimisse sattunud inimestel osaleda. «Kõigi uuringusse kutsutute koostöövalmidusest sõltub, kas saame viiruse levikust võimalikult täpse pildi. See annab vajaliku info viiruse leviku tõkestamiseks otstarbekate meetmete valikuks ja aitab meil viiruselainega võimalikult paremini hakkama saada,» ütles Kalda. 

Uuringuga seotud teadlaste ringi Tartu ülikoolis kuuluvad eksperdid peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudist, genoomikainstituudist, arvutiteaduse instituudist, matemaatika ja statistika instituudist ning Johan Skytte poliitikauuringute instituudist. 

Küsitlusega alustab Kantar Emor teisipäeval. Proove koguvad ja analüüsivad Synlab ning Medicum. Seireuuring läheb maksma 880 000 eurot, mis tuleb haridus- ja teadusministeeriumi eelarvest. 

Tagasi üles