Homme avatakse Tartu loodusmaja saalis kunstnik Peeter Lauritsa fotonäitus «Randevuu metslastega», mis kasutab loodusfotode digitaalseid manipulatsioone lahkamaks putukate uuristatavaid mustreid kui omamoodi kommunikatsiooni inimkultuuri keskel.
Tartu loodusmajas saab aasta lõpuni näha Peeter Lauritsa fotonäitust
Näituse tööd toovad vaataja ette kaunid ja põnevad kooreüraskite tehtud mustrid puidul ning tõlgendavad neid loomariigi kui ühe tsivilisatsiooni suhtlusvahendina: milliseid sõnumeid sooviksid need väikesed putukad enda «kirja» kaudu meile rääkida, endast märgina maha jätta ja mida tunneme me ise neid vaadates.
Peeter Laurits kommenteeris enda näitust järgmiselt: «Selle mikronäituse pealkirjas kasutan ma mõistet metslased pisut harjumatus tähenduses. Enamasti kutsutakse metslasteks inimesi, kes elavad väljapool tsivilisatsiooni, metsas. Peale metsikute inimeste elab metsas aga tohutult palju rahvast – loomi, taimi, linde, puid ja putukaid, seenevõrgustikke, samblaid, vetikaid ja mikroorganisme, kes moodustavad suuri seltskondi ja keeruliste suhtlusvormidega tsivilisatsioone. Ma kasutan oma piltides kooreüraskite haudmekäike nende nõiduslike tsivilisatsioonide sümbolina. Üraskimustrid meenutavad hieroglüüfe – metsa imelikku kirja – ja äratavad soovi seda kirja lugeda, nuusutada, tantsida ja laulda.»
Peeter Laurits (sündinud 6. märtsil 1962) on eesti kunstnik. Ta hakkas kunstilise fotograafiaga tegelema 1980. aastate keskel ja tema peamised väljendusvahendid on fotograafia ning digitaalsed manipulatsioonid. Algul tegeles ta meediakriitiliste mängudega, kuid pöördus peagi süvaökoloogiasse, kolis metsa ning ühendas oma elus ja loomingus neoliitilised printsiibid postindustriaalsetega. Praegu on ta loomingu keskmes posthumanistlik eetika. Laurits on teinud isikunäitusi nii Londonis, Berliinis, Moskvas kui Chiang Mais, ta töid on ostetud muuseumitesse ja erakogudesse ning tellitud monumentaalteoseid avalikku ruumi.
Näituse avamine Tartu loodusmajas algab homme, 29. oktoobril kell 19.