P, 29.01.2023

OTSEÜLEKANNE ⟩ Delta keskuses arutletakse nüüdisaja statistika üle

Tartu Postimees
Delta keskuses arutletakse nüüdisaja statistika üle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Tartu ülikooli matemaatika ja statistika instituut on teisipäevaks, 20. oktoobriks kutsunud huvilised Delta keskusesse tähistama ülemaailmset statistikapäeva. Arutelu vahendab alates kella 14.15st otseülekandes ka Tartu Postimees.

Statistikapäeval saab kuulata nii statistikaga süvitsi tegelevate kui kaudselt selle valdkonnaga kokku puutuvate inimeste mõtteid. Ettekannetes kõneldakse statistikaga seotud muredest praeguses maailmas ning Tartu ja statistika seotusest viimase sajandi kestel.

Juttu tuleb pealtnäha lihtsatest teemadest, näiteks inimeste ja leibkondade loendamisest ning inimeste teavitamisest nende riskidest, pahatihti osutuvad need aga üsna keerukateks ülesanneteks.

«Oleme jõudnud infoühiskonda, kus nii riik, asutused kui üksikisikud teevad suur osa olulistest otsustest andmete põhjal. Seetõttu ei saa meist keegi läbi statistilise kirjaoskuseta – oskuseta arvulisi andmeid mõista ja neist ka ise rääkida,» sõnas Tartu ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer, kes peab ka ise statistikapäeval ettekande.

«Statistiline kirjaoskus on ka ülemaailmse statistikapäeva üks olulisemaid teemasid. Pakume võimalust näha ja kuulata nii akadeemiliste statistikute, riikliku statistika esindajate kui ka andme- ja majandusteadlaste ning poliitikute vaadet arvude maailmale. Arutleme, kui hästi me selles orienteeruda oskame ja mil moel saaksime koostöös oskusi veelgi parandada,» lisas Fischer.

Vestlusringis püüavad eri valdkondade asjatundjad leida vastust küsimusele, kuidas arvulistest näitajatest avalikkusele kõige paremini kõneleda. Sõna saavad sotsiaalminister Tanel Kiik, Tartu ülikooli makroökonoomika teadur ja dotsent ning Eesti Panga majandusuuringute allosakonna ökonomist Lenno Uusküla, Tartu ülikooli bioinformaatika professor ja akadeemik Jaak Vilo ning mitmed teised. Täpse kavaga saab tutvuda Delta keskuse veebilehel.

Märksõnad
Tagasi üles