N, 2.02.2023

Tähtverre kerkib suusahüppemägi

Jüri Saar
, arvamustoimetaja
Tähtverre kerkib suusahüppemägi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tähtvere spordiparki Lauri ringile on plaanis rajada suusahüppemägi.
Tähtvere spordiparki Lauri ringile on plaanis rajada suusahüppemägi. Foto: Sille Annuk

Eesti suusaliidu eestvõttel peaks Tartusse Tähtvere spordiparki kerkima lähema aasta jooksul ülikoolilinna esimene suusahüppemägi, mis sobib kuni 12-aastastele lastele.

Tähtvere puhkepargi haldusjuht Marti Viilu ütles, et plaanis on rajada K10 ja K15 nõlv. Number K järel näitab, kui pikka hüpet võimaldab maandumisnõlv.

Lähim võimalus Otepääl

Ettevalmistavad mullatööd juba käivad, kuid et projekteerimine suusaliidu eestvedamisel on pooleli, siis algavaks hooajaks veel hüppemäge rajada ei jõuta, küll aga kelgumäe samasse kohta.

Kümne meetri mägi Marti Viilu sõnul torni ehitamist ei nõua. Kuna Tähtvere spordipargis on sobilik mägi juba varem rajatud, piisab pinnase profileerimisest.

Viieteist meetri mäe tarbeks on vaja ehitada ka konstruktsioon, see tuleb praeguse kava järgi puidust.

Suusaliidu kahevõistlejate ja suusahüppajate alajuht Rauno Loit ütles, et mõte Tartusse suusahüppemägi rajada sai alguse sellest, et teisaldatava suusahüppemäe Marumäe üritused on väga populaarsed. Kui see mobiilne väike mägi Tartus on olnud, on uuritud võimalust trenni tulla. Paraku kõige lähem koht selleks on Otepääl.

See ei ole tippspordi projekt, vaid noortele võimalus õues liikumiseks, ütles Rauno Loit.

«Elame ühiskonnas, kus kõigile peab tagama sportimisvõimalused,» ütles Loit. «Meil on Tallinnas suusahüppekompleks, mõneski teises linnas on, aga Tartus, mis on suuruselt teine linn, pole noortel võimalust suusahüpetega tegelda. See ei ole tippspordi projekt, vaid noortele võimalus õues liikumiseks.»

Tartusse plaanitav suusahüppekompleks sobib lastele vanuses neli kuni kaksteist aastat.

«Sealt edasi saavad sportlased juba tõsisemalt harrastama hakata,» lisas Loit. «Suusahüpped on tore ala, kus sportlane arendab end mitmekülgselt. Mängitakse palli, joostakse, suusatatakse, tehakse akrobaatikat. See arendab lapsel kogu keha.» Et projekt pole veel valminud, et tea suusaliit, kui suureks täpselt kujuneb suusahüppemäe rajamise eelarve. Arvestatakse, et kulu võib olla paarikümne tuhande euro ringis.

Veel suurem unistus

Loit ütles, et teoreetiliselt oleks maaülikooli taha võimalik ehitada ka 25 meetri mägi, aga praegu on see veel fantaasiamaailm.

Valmidust noorterühmi treenida on Tartus väljendanud endised suusahüppajad olümpiasportlane Martti Nõmme ja Kenno Ruukel.

Sellega ei ole aga suusaspordi arendusplaanid Tähtveres sugugi lõppenud. Idee tasemel on ka umbes sajameetrise laskumisega mäesuusanõlva rajamine, seda saaksid kasutada ka murdmaasuusatajad laskumisharjutusteks, ütles Marti Viilu.

Selle rajamine eeldab aga projekteerimist, suuri pinnasetöid ja ka mingit tüüpi suusatõstukit.

Dendropargi suusarada muutub ohutumaks

Tähtvere dendropargis on käimas suuremad mullatööd suusaringi nn esimesel tõusul ja selle kõrval oleval laskumisnõlval. Eesmärk on tasandada esimest tõusu ja laskumisele teha lõppu pidurdusnõlv.

«Mäest suure hooga alla sõitjail väheneb nii kukkumise oht,» selgitas Tähtvere puhkepargi haldusjuht Marti Viilu. «Vastunõlv pidurdab hoo maha ja rahuliku suusasammuga saab minna järgmisse pöördesse. Sealt saab juba valida kas kilomeetrise ringi või pika ringi.»

Raja ohutumaks muutmise teema on olnud arutusel pikalt, sest kui seal jälg läheb jäässe, kiirus suureneb ja kukkumisi on palju. Nüüd andis tõuke asi ette võtta võimalus saada pinnast Vaksali tänava tee-ehituselt.

Uue kujuga muldkeha kaetakse lõpuks hakkpuiduga. Raja profiili on tänavu kavas parandada ka Lauri ringil spordipargis. Tehnika poolest on Tähtvere spordipark talve saabumiseks valmis, kinnitas Viilu. Lumetootmise süsteemid on üle kontrollitud. JÜRI SAAR

Märksõnad
Tagasi üles