K, 27.09.2023

Tartu saab juurde veel ühe külmkapiga toidujagamispunkti

Tartu Postimees
Facebook
Comments
Aparaaditehase salatirohelises toidujagamispunktis asub ka külmkapp.
Aparaaditehase salatirohelises toidujagamispunktis asub ka külmkapp. Foto: Hanna-Marii Kaljas

Reedel, 16. oktoobril avatakse Aparaaditehases (Kastani 42) Tartu kolmas avalik toidujagamispunkt, mis on varustatud külmkapiga. Sinna on võimalik kõigil inimestel ja toitlustusasutustel ning toiduga tegelevatel ettevõtetel viia tarbimiskõlblikud toidu ülejäägid.

Uus toidujagamispunkt erineb eelmistest, kuna see on ehitatud täielikult Tartu Toidujagamise soove arvesse võttes. Külmiku muretses toidupäästmisliikumine ja punktiks vajaliku kapi ehitas valmis Aparaaditehas omal kulul. Detsembris avatud Barlova ja juunis avatud Genialistide toidujagamispunkt on hästi omaks võetud. Tänu kappidele on omanikku vahetanud mitu tonni toitu, mis muidu oleks prügikastis lõpetanud.

Aparaaditehase toidujagamispunkt asub hoone Kastani ja Riia tänava sissepääsu fuajees. Punkt peidab endas külmikut ja riiuleid toidu mugavaks jagamiseks ning on varustatud kasutamisreeglitega. Nendega peavad kõik kasutajad tutvuma. Nagu kõik teised toidujagamispunktid, on ka see avatud ööpäev läbi.

Tartu Toidujagamise eestvedaja Kerly Ilves loodab, et tänu heale koostööle Aparaaditehasega on seal asuvatel toitlustusasutustel võimalus oma ülejääke soovijatega jagada. «Oleme väga rõõmsad, et Aparaaditehas pöördus meie poole sooviga enda ruumides avada toidujagamispunkt, ning ootame huviga selle kaudu toidu päästmist,» ütles Ilves.

Ta märkis, et Eesti inimene tekitab aastas keskmiselt 54 kg toidujäätmeid ja sellega raiskab aastas 120 euro väärtuses toitu. Kokku raiskavad Eesti pered aastas 63 miljoni euro väärtuses toidukraami. Toidupoodides jääb palju toitu müümata, umbes 22 miljoni eurot eest. See tähendab, et kokku visatakse aastas Eestis ära ligi 100 miljoni euro eest toitu.

«Aparaaditehasele lähevad Tartu Toidujagamise põhitõed väga korda ning soovime koostöös liikumisega anda oma panuse toidu raiskamise vähendamiseks. Kui hakkasime kevadel toidujagamispunkti rajamist planeerima, suhtlesime oma kompleksi toitlustusasutustega, kes on väga huvitatud oma ülejääkide jagamisest,» kommenteeris Aparaaditehase programmijuht Hanna-Marii Kaljas.

Tartu Toidujagamine ootab alati ettevõtete pakkumisi, kes soovivad toiduülejääke ära anda Samuti on alati oodatud vabatahtlikeks aktiivseid linnakodanikke, kes tahaksid toidu raiskamise vähendamisse panustada.

Uue toidujagamispunkti avamisel on võimalik toitu kaasa võtta, saada infot toiduraiskamise kohta või astuda Tartu Toidujagamise vabatahtlikuks.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles