Kuidas Naresh Mody Laine Peebuga New Yorgis kohtus?
«Olin veidi üle kahe aasta raamatukogus töötanud, kui 1973. aasta lõpus läksin Eestist ära oma sugulaste juurde USA-sse ja elasin seal poolteist aastat. Kui 1974. aasta sügisel toimus New Yorgis raamatukoguhoidjate konverents, tuli sinna ka Laine Peep. Ma läksin temaga kohtuma. Saime kokku ühe hotelli fuajees. Rääkisin, et tahaksin Eestisse tagasi tulla. Laine vastas, et kui soovin, siis võin raamatukogus tööd jätkata. Palju aastaid hiljem rääkis ta mulle, et pärast seda kohtumist New Yorgi hotellis kutsuti teda korduvalt KGB-sse aru andma: mida sa Naresh Modyga rääkisid? Ometi me olime seal olnud ainult kahekesi.»
Mis sidemed olid Naresh Modyl KGB-ga?
«Kuni 1976. aastani olin ma India kodanik ja sain tänu sellele vabalt välismaal käia. Siis aga võtsin ikkagi NSV Liidu kodakondsuse, kuna välismaalasena ei tohtinud ma isegi Eestis ringi reisida. Olin Tartus nagu koduarestis. Kolm kuud ette pidin loa hankima, kui tahtsin Tartust välja sõita. Samas välismaale minek muutus nüüd keerulisemaks. Kui mul oli 1977. aastal vaja jälle Ameerikasse minna, pidin esitama avalduse miilitsasse, aga ma juba teadsin, et see läheb sealt otse KGB-sse. Kui olin avalduse ära saatnud, helistatigi mulle varsti KGB-st ja kutsuti vestlema.
Nad teadsid, et ma olin USA-s palju kordi käinud ja suhtlesin ka väliseestlastega. Paluti, et ma seal hästi palju kuulaksin ja pärast neile kõik ära räägiksin. Ma midagi ei lubanud, aga väljasõiduloa ikkagi sain. Kui reisilt tagasi olin jõudnud, siis umbes nädala pärast helistas sama mees, et tahab kokku saada. Vastasin, et mul on praegu kiire, aga võib-olla järgmisel nädalal. Küsisin, et andku oma number, ma helistan ise. Aga oma numbrit nad kunagi ei andnud. Lubas ise uuesti helistada. Läksin kohe Laine Peebu juurde: ma ei taha selle kagebistiga kohtuda, ma ei hakka «koputama». Ma olin ka tegelikult poliitilistes asjades võhik. Laine andis head nõu: kui keegi helistab, ära võta telefoni vastu, las võtab keegi teine ja ütleb, et sind ei ole siin. Nii kestis see umbes kaks kuud, iga nädal helistati. Siis ta tüdines ära ja enam ei helistanud kunagi.
Nõukogude aja lõpul, kui juba lubati eraettevõtlusega tegeleda, asutasin kooperatiivi, kus minuga koos olid tegevad ka Laine Peep ja Urmas Aunin. Sel ajal oli seadus, et kooperatiivis peab olema kolm inimest. Raamatukogust ma tulin ära 1991. aastal, sest äritegevus võttis üha rohkem vaba aega ja sain aru, et kahte asja korraga teha ei saa.»
Ago Pärtelpoja raamat «Laine Peep: direktriss», kust need mälestused pärinevad, nägi kirjastuses Hea Lugu ilmavalgust 2016. aastal.
Naresh Mody ärasaatmine on sel pühapäeval, 18. oktoobril kell 13 Tartu Krematooriumi Suures Kabelis.