K, 7.06.2023

Maal elamise päeval esitas Tõravere observatooriumi bänd kosmosemuusikat

Aime Jõgi
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments

Täna said inimesed uusi teadmisi maal elamise kohta, kuna niisuguse nimega päeva peeti mitmes Eesti omavalitsuses, sealhulgas Nõo vallas. Maal elamise päeva võib tõlgendada aga palju avaramalt kui lihtsalt linnast maale minemist. Selle kohta võib öelda ka planeedil Maa elamise päev ning miks mitte tähistada ühtlasi seda!

Need olid mõtted, mis tikkusid pähe täna Tõravere observatooriumis kontserti kuulates. Esines viieliikmeline kosmosebänd, mille solist on kommunikatsioonispetsialist Kairi Janson.

Solisti selja taga musistseerisid Tšehhist pärit Jan Pisek kitarril – tema on maastike kaugseire vanemteadur. Basskitarril Mait Lang, kes on kaugseire osakonna juhataja. Kitarril Indiast pärit Ayush Jain, kes on kosmosetehnoloogia osakonna insener. Trummidel Jaan Laur, kes on astrofüüsika teadur. Ning lõpuks Helen Lang, kes mängib flööti, klahvpille ja laulab taustaks – tema on oma isa Mait Langi tütar ja kooliõpilane, aga pole võimatu, et ka tulevane kosmoseteadur.

Kosmoseteadlaste bänd otse Tõraverest.
Kosmoseteadlaste bänd otse Tõraverest. Foto: SILLE ANNUK

Mis maal elamisse puutub, siis observatoorium ei saa kuidagi linnas asuda ja Tõravere on seetõttu erilise õhustikuga koht küll. Kairi Jansongi tunnistas pärast kontserti, et kuna teadlastel on võimalus tööle tulla maale, tunduvad nad suurte linnade inimestega võrreldes palju rahulikumad ja tasakaalukamad. Kõik saab tehtud kaalutletumalt, korrektselt ja õigeks ajaks, kiirustamata ja rapsimata.

Kairi Janson rääkis, et talle annab töö observatooriumis võimaluse iga päev midagi põnevat juurde õppida. See sai selgeks juba kolm aastat tagasi tööle asumisel, mil ta massiivsete tähtede teemal proovitööd kokku pani.

Aga kui observatooriumi bändist rääkida, siis sündis see paari aasta eest, idee algatajateks võib pidada kaugseirajaid Lea Hallikut ja Jan Pisekit. Kairi Janson, kes on muusikaga tegelenud lapsepõlvest saati, sai bändi liikmeks eelmisel aastal.

Solist Kairi Janson.
Solist Kairi Janson. Foto: SILLE ANNUK

«Meie bänd on vahetuva koosseisuga, kuna muusikaarmastajaid on observatooriumis palju,» ütles ta. «Samas harjutame me hoolega ja püüame muusikat teha nii hästi kui oskame, olgugi et meid ei saa päris profibändiks nimetada.»

Kui nüüd rääkida veel Maal elamise päevast, siis tuleb välja, et tänane päev on ühtlasi rahvusvaheline Kuu vaatlemise päev. Sel puhul võttis observatooriumi bänd kavva David Bowie laulu «Moonage Daydream».

David Bowie on artist, kelle kosmoselauludest on bändi repertuaaris aja jooksul olnud mitu lugu, kuna Bowie muusikat võib pidadagi kosmoselaulude lipulaevaks. Ka esitati täna kaks lugu briti ansamblilt Muse – «Supermassive Black Hole» ja «Starlight».

«Muse on minu üks lemmikbände,» märkis Kairi Janson. «Muse´i kahel kontserdil olen saanud käia ja neist vaimustuda. Mul on hea meel, et bändikaaslased on selle muusika rõõmuga omaks võtnud.»

Ülejäänud kontserdi lood olid nopped – midagi siit, midagi sealt.

«Kui keegi toob proovi mõne mõnusa loo, siis võtame selle ette artistist olenemata,» selgitas Kairi Janson. Ta lisas, et alati tahavad nad kavasse põimida eesti lugusid. Kui suur osa eesti kosmoselauludest tundub olevat kirjutatud müstilisest Kuust, siis seekord valisid bändi liikmed välja Lenna «Supernoova» ja Karl-Erik Taukari «Tähti täis on öö».

Ei möödunud tänane päev Tõraveres aga ilma heavy metal'i ühe mõjuka esindaja Black Sabbathita ning ta loota «Planet Caravan». Kairi Janson teadis juurde rääkida, et see on seesama lugu, mis äratas tänavu 31. mail üles astronaudid, kes SpaceX-i kosmoselaevaga Crew Dragon sel samal päeval Maalt kosmosesse tõusid.

Nii palju siis maal ja Maal elamisest täna, päikesest küllastunud soojal päeval.

Maal.
Maal. Foto: SILLE ANNUK
Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles