/nginx/o/2020/09/24/13368853t1hf340.jpg)
Märgid taas kord algavast teadlaste öö festivalist on Tartus silmaga näha juba nädala keskpaigast, jälle on vesi Suudlevate Tudengite purskkaevus rohelist värvi.
Sel korral on teadlaste öö programmis 60 üritust 15 Eesti paigas. Festivali südames, teaduskeskuses Ahhaa, leiab täna aset kaks suuremat ettevõtmist.
Päevane programm on pühendatud tulevikutoidule. Teadlased selgitavad, kas inimesed on tulevikus valdavalt taimetoitlased või kõigesööjad ning selgust saab, kui suur osa on toiduainetööstuses GMO-l (geneetiliselt muundatud organism) ning mida tuleb toidu puhul teada taimekaitsevahenditest. Teadlaste öö peakorraldaja Kai Kaljumäe sõnas, et suur osa programmist pühendatakse toiduraiskamise teemale, eeskätt ikka sellele, kuidas raiskamist vähendada.
Et koroonaviiruse levikust ei pääse ka teadusfestival, kolisid mitmed üritused ja loengud veebi. Kaljumäe ütles, et pigem annab festivali osaline veebi minek huvilistele isegi parema võimaluse programmist osa saada.
«Jah, piirangud kipuvad olema inimestele vastukarva, kuid veebiseminar annab jälle võimaluse näiteks Lõuna-Eesti inimesel saada osa sündmusest, mis leiab aset sadade kilomeetrite kaugusel Põhja-Eestis,» selgitas ta.
Ka on koroonaviirusel oma koht festivali programmis, õnneks siiski vaid teoorias. «Koroonaviiruse levik sel kevadel näitas ilmekalt, kui oluline on saada vajalikul hetkel teaduspõhist infot ja kuidas see teadmine meie igapäevaseid otsuseid otseselt mõjutab,» selgitas peakorraldaja.
Mis puutub aga raeplatsi erkrohelise veega purskkaevu, siis selle tooni saamiseks valasid Ahhaa keskuse teadlased sinna viies liitris vees lahustatud punaka pulbri nimega fluorestseiin, mis muutub veega kokkupuutel hoopis roheliseks. Aine on keskkonnale igati ohutu ning ajapikku filtreerub värvaine purskkaevuveest ise välja.
Teadlaste öö korraldajate hinnangul peaks esmaspäeval purskkaevu vesi taas läbi paistma.
Põnev päev ja öö ootab ees
Reede
- Kl 10–18 teaduslinn Toomemäel TÜ muuseumis
- Kl 10.30–17 tulevikutoidukonverents teaduskeskuses Ahhaa
- Kl 11–18 digikaos mänguasjamuuseumis
- Kl 12–14 kliimastreik «Kuulake teadlasi» Raekoja platsil
- Kl 14–21 tervishoiukõrgkooli asjatundjad õpetavad Küüni tänaval, kuidas õigesti käsi pesta
- Kl 17 DNA-mudeli valmistamise töötuba trüki- ja paberikunstikeskuses
- Kl 20–1 lavatäis etendust teaduskeskuses Ahhaa
- Kl 12–16 teadlaste öö Tõravere observatooriumis