Ado Vabbe elutööst annavad aimu suur näitus ja paks raamat

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Copy
Ado Vabbe näitust Kumus saab vaadata ja soovi korral pildistada 31. jaanuarini. Vasakul on «Naise pea» ja selle all «Kompositsioon (Kompositsioon maski ja figuuridega)». Esimene tehtud 1918–1921, teine 1920.
Ado Vabbe näitust Kumus saab vaadata ja soovi korral pildistada 31. jaanuarini. Vasakul on «Naise pea» ja selle all «Kompositsioon (Kompositsioon maski ja figuuridega)». Esimene tehtud 1918–1921, teine 1920. Foto: Raimu Hanson

Läinud reedel esitleti Kumus paksu rasket raamatut, mille peategelane ja autor on – õigemini olid – tartlased. Kunstiajaloolase Tiiu Talvistu (1955–2020) monograafia annab põhjaliku ülevaate Ado Vabbe (1892–1961) elutööst, mida kajastab ka suur näitus Kumus. Teose põgusalgi lehitsemisel hakkab silma, et päratult huvitav on nii kunstniku kujunemine, suhted kolleegide ja naistega kui ka looming, mille alguse tõttu saab teda nimetada Eesti esiavangardistiks.

Vabbe elas 69-aastaseks. Kunstnik sai Stalini ajal kõvasti väntsutada: ta löödi minema töölt Tartu kunstiinstituudist ja visati välja kunstnike liidust. Pärast liitu tagasi võtmist ja aunimetuste taastamist asus ta tegutsema kunstnike majas, kus talle eraldati 16-ruutmeetrine ateljee. Kuid seda sai ta kasutada ainult aasta ja mõni kuu, sest 20. aprillil 1961 saabus surm.

Tiiu Talvistu viimane töö

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles