/nginx/o/2020/09/20/13358783t1he6b6.jpg)
Põik 14 elavat Aino Koserit tabas tänavu märtsis ebameeldiv üllatus, kui naaberkrundile kortermaja ehitav OÜ Filosoofi Maja oli tema akna alt lasknud maha võtta kasepuu.
Arendusettevõtte üks juhatuse liikmeid Tanel Kliiman väitis, et Koser oli puu mahavõtmisest teadlik ning oli sellega nõus olnud. «Nüüd on puu proua kuuris, sellega hakatakse ilmselt varsti kütma,» sõnas ta.
/nginx/o/2020/09/20/13358784t1h551e.jpg)
Raieluba puudus
Koseri sõnul olevat arendaja öelnud, et detailplaneeringu järgi polevat kase mahavõtmisest pääsu. Et sõna «detailplaneering» kõlas Koserile väga autoriteetsena, võttiski ta esialgu olukorda paratamatusena, kuid raiumiseks oma krundil ta kirjalikku luba ei andnud.
Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja asetäitja Signe Sarik ütles, et detailplaneeringu ning ehitusprojekti kohaselt oli tõepoolest ette nähtud puu mahavõtmine, kuid ehitajal lasus kohustus esmalt hankida raieluba. Seda ta ei teinud ning linn on tehtu asjus algatanud väärteomenetluse.
Varem oli Sarik teatanud Koserile, et naaber võib lõigata sellelt puult vaid neid oksi ja juuri, mis tema maale ulatuvad.
Samuti häirib Kulbokit, et Koseri krundile tulevikus sõitvatel autojuhtidel tuleks hakata mitmel korral väravaid avama ja sulgema.
Koserit vaidluses esindava Kalle Kulboki arvates on kase õigusvastane raiumine ehitusel veel vaat et kõige väiksem probleem. Tema sõnul on tähelepanuväärne, et Koser jäeti kaasamata detailplaneeringut muutvatesse aruteludesse ning sellega riivati tema õigusi. Kulbok selgitas, et kvartali detailplaneering näeb ette Põik 12 ja 14 kruntidel ühise maa-aluse parklaga kokku ehitatud elamuid, kuid võrreldes detailplaneeringuga on muudetud sissepääsu Koseri krundile. See läheb nüüd läbi kavandatud hoonealuse parkla.
Parklas manööverdama mahuvad Kulboki sõnul seejuures vaid kuni 1,5 meetri laiused autod. Nii saaks Koseri tulevasse parkimisalasse sõita vaid väiksemat sorti elektriauto, kuid selleltki tuleks kõigepealt külgpeeglid eemaldada.
/nginx/o/2020/09/20/13358785t1hf13d.jpg)
Üleujutuse oht
Kalle Kulbokit häirib veel krundi madalamaks tegemine.
«Kvartali detailplaneeringu juhtmõtteks on just pinnase tõstmine, et vältida üleujutusi,» märkis Kulbok.
Majad asuvad jõe lähedal ning kevadiste üleujutustega võib maa-alune parkla vett täis valguda, eriti kui krunt madalamaks tehakse, arvas ta.
Tanel Kliimani sõnul aga pole nii suuri üleujutusi kuigi sageli, samuti ei juhtu need üleöö tulema ning seega saavat asjad õigel ajal parklast ära viia.