Ööpäevaga Tartumaale nakatunuid ei lisandunud, Jõgevamaal andis positiivse testi üks inimene

Tartu. Eesti.23MAR20- Annelinna spordihoone juures toimub koroonaviiruse drive-in testimine. Foto: KRISTJAN TEEDEMA/TARTU POSTIMEES

FOTO: Kristjan Teedema

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 1596 haigust Covid-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 21 testi tulemus osutus positiivseks. Rahvastikuregistri andmete kohaselt laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 14 inimesel. Ida-Virumaale laekus neli uut positiivset testi tulemust,  Jõgevamaale üks, Läänemaale üks ja Lääne-Virumaale üks.

Harjumaale (12 Tallinna) ööpäevaga lisandunud 14 haigusjuhust on ühel juhul tegemist Ungarist sisse toodud juhtumiga, kolmel juhul oli tegemist varasemate haigete lähikontaktsetega. Ülejäänud nakatumiste asjaolud on veel täpsustamisel.

Perioodil 11.–12. september lisandunud haigusjuhtudest oli kahle juhul tegemist sisse toodud haigusega (Venemaa, Ukraina), seitsmel juhul oi tegemist varasemate haigestunute lähikontaktsetega, ühel juhul oli nakatumine seotud lasteaiaga ning neljal juhul oli tegemist nakatumisega pere-ja töökontaktide kaudu. Terviseameti põhja regionaalosakonna jälgimisel on kuus aktiivset kollet, millest Nõmme Kalju koldega on seotud 16, 21. augusti Viimsepäeva katedraali klubiürituse koldega 10, Gourmet Coffee koldega 21 ning muusika koldega seitse. Töökohal haigestumise koldega on kokku seotud kaheksa haigusjuhtu.

Tallinna lasteaia koldes on tänahommikuse seisuga nakatunuid kokku kaheksa, neist neli last  ja neli täiskasvanut (kolm õpetajat/õpetajaabi ja üks lapsevanem). Kokku on seoses koroonaviiruse levikuga terviseameti Põhja regionaalosakonna jälgimisel 1004 inimest, kellest 184 on haigestunud. Ida-Virumaale lisandus  neli uut positiivset juhtu ja Lääne-Virumaale üks.  Kolmel juhul on tegemist varasemate haigestunute lähikontaktsetega, kahe juhtumi nakatumise asjaolud on veel välja selgitamisel. Kokku on Ida regioonis kuus aktiivset kollet, millest suurim on 57 haigestunuga Estonia kaevanduse kolle.

Ühendkuningriigist sissetoodud koroonaviiruse koldega on seotud 16, Ojamaa kaevanduse koldega üheksa ning Viru vangla koldega viis haigusjuhtu. Kohtla-Järve töökoha koldega on tänahommikuse seisuga seotud üheksa isikut  (kuus töötajat ja kolm pereliiget). Sillamäe töökoha koldega on seotud 10 isikut (kuus töötajat ja nelipereliiget). Ida regionaalosakonna jälgimisel on 364 inimest, kellest on haigestunud 68.

Lõuna regioonis on tänahommikuse seisuga kuus kollet – perekondlik nakatumine (kuus inimest), Võru sünnipäev (18 inimest, kellest üks on Lääne regionaalosakonna jälgimisel),  Itaalia reisi kolle (üheksa haigestunut, viis neist on  Lääne regionaalosakonna jälgimisel), tudengite kolle (viis inimest) ja Orava kolle (6 inimest asukohaga Võrumaa ja Tartumaa). Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses 323 inimest, kellest 39 on haigestunud.

Läänemaale lisandunud haigusjuhu puhul toimus nakatumine pereüritusel. Lääne regionaalosakonnas on jälgimisel 44 inimest, kelles 10 on haigestunud. Terviseamet paneb südamele: Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui 2 meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida. Kindlasti võiksid ürituste osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada. Seoses koroonaviirusega vajab haiglaravi 14 inimest 13. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 14 inimest, juhitaval hingamisel on üks  patsient. Koju ei saadetud ühtegi inimest. Uusi Covid-19 haigusjuhtumeid ei avatud.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 420 Covid-19 haigusjuhtumit  407 inimesega. 13. septembri seisuga on tervenenud 2256 inimest. Neist 1718 inimese (76,2%) haigusjuhtum on lõpetatud, 538 inimese puhul (23,8%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist. Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 22,80. Eestis on kokku tehtud ligi 172 000 esmast testi, nendest 2676 ehk 1,56 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. Laadi oma nutitelefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga.

Terviseamet tuletab meelde, et Covid-19 põhjustava koroonaviiruse Sars-CoV-2 leviku vältimiseks endiselt nii hoolikalt käsi pesta, haigena koju jääda kui ka kaaskodanikele piisavalt hingamisruumi jätta. Koroonaviirus levib nakkuslikult inimeselt tervele eelkõige lähikontakti teel. Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui kaks meetrit.

Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega vahet hoida, on soovitatav kanda ka maski. Kinniseid rahvarohkeid kohti võiks võimalusel vältida. Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega. Mis tahes haigussümptomitega tuleks kahtlustada koroonat ja võta ühendust oma perearstiga. Perearstidele on antud juhised kõik Covid-19 kahtlased saata testimisele. Graafiku andmed uuenevad automaatselt siis, kui uus info jõuab koroonakaardile. Kuna andmed uuenevad süsteemis automaatselt, kajastub surmade arv graafikus valesti. Korrektne surmade arv 4. augusti seisuga on 63. 

Tagasi üles
Back