/nginx/o/2020/09/07/13330999t1h7f43.jpg)
Cinamoni juht Tatiana Tolstaya andis septembri alguses teada, et pärast kolme aastat Tasku keskuse Cinamoni pidevat täiustamist ja üle 1,5 miljoni euro suurust rahasüsti nurjusid kino katsed leida Tasku keskusega ühine tulevikunägemus. Nii sulges 12 aastat Taskus tegutsenud kino lõplikult uksed.
Tatiana Tolstaya, Cinamon renoveeris hiljuti Tasku keskuses oma kino 1,5 miljoni euro eest. Mis viis kino sulgemiseni?
Avasime Cinamoni Taskus 12 aastat tagasi. Sellest ajast alates püüdsime saada Tartus juhtivaks kinoks.
Alustasime kino rekonstrueerimist 2017. aastal, värskendades kino tehnikat uusima tehnoloogiaga, sealhulgas laserprojektorite, 3D-süsteemide ning kõrgresolutsiooniga ekraanidega. Lisaks alustas Cinamon ruumide ja interjööri ümberehitamist Cinamoni brändi stiilis, mis sisaldas luksuslikke ehituselemente, valgustussüsteeme, elegantseid astmeid ning ooteala uuendamist.
Samal ajal, kui arendasime Tasku kino nii rahaliste kui ka turunduslike vahenditega, võttis Tartu kaubandus-meelelahutuspindade konkurents täiesti uued mõõtmed. Kahjuks Cinamoni jõupingutused ei leidnud Tasku keskuse omanike ja juhtkonna poolt piisavalt vastukaja ega koostööd. Tasku keskus jäi oma arendustegevuses võrreldes teiste kaubanduskeskustega hiljaks ning kaotas võidujooksus palju kliente.
Samuti polnud nad rendileandjatena valmis tegema Cinamoniga koostööd ning uuendama rendi tingimusi ja pakkuma meile mõistlikku turuhinda, seda hoolimata Cinamoni pidevast püüdest viimase kahe ja poole aasta vältel Tasku keskusega sel teemal suhelda. Selle aja jooksul andis Cinamoni juhtkond mõista, et Tartu linna kommertsturg on kardinaalselt muutunud ning et ärirendi tingimused peavad vastama ka uuele, konkurentsi tekitatud reaalsusele.
Paraku, kaubanduskeskuse omanikud meie pingutusi ei mõistnud ning see nullis meie töö ja viis lõpuks kino sulgemiseni.
Minu arvates oli meie suhetes peamine probleem Tasku omanike pidev ja kindel soovimatus mingilgi viisil Cinamoniga suhelda.
Tasku keskus ütles, et läbirääkimised kestsid üle aasta. Mille üle te täpsemalt arutasite?
See info ei ole päris õige. Me pidasime kaubanduskeskuse juhtkonnaga läbirääkimisi peaaegu kolm aastat, püüdes leida vastastikku kasulikku lahendust. Paraku saime kõigile ettepanekutele vaid ühe vastuse: «Ei, meile ei paku see huvi.» Samal ajal ei vaevunud Tasku juhtkond kaubanduskeskuse pikaajalise arengu kontseptsiooni välja töötama ning loovutas järk-järgult oma eelisseisundi võrreldes teiste kaubanduskeskustega.
Viimase viie aastaga on Tartu kaubanduspindade atraktiivsus ostjate jaoks tohutult muutunud: Lõunakeskusest on saanud äärelinna kultuuri- ja kommertskeskus; täieliku muutuse on läbi teinud Tartu kaubamaja, millest on saanud moodne šopingukeskus; on tekkinud uus nüüdisaegne Kvartali keskus ning ka Eeden tegi suuri jõupingutusi, et pääseda autsaiderite seast ja hõivata väärikas koht kaubanduskeskuste konkurentsis. Ainult Tasku kaotas aasta-aastalt oma positsiooni, rentnikke ja külastajaid. Meile on selle kaubanduskeskuse arengustrateegia siiani ebaselge, aga nüüd pole see enam meie probleem.
Kas Cinamoni ja Tasku omanike vahel oli mingi konflikt?
Minu arvates oli meie suhetes peamine probleem Tasku omanike pidev ja kindel soovimatus mingilgi viisil Cinamoniga suhelda. Kogu läbirääkimiste aja loobusid Tasku omanikud meiega suhtlemast, volitades läbirääkimiste pidamise ning tähtsate strateegiliste otsuste tegemise mänedžeridele, kellel polnud selleks piisavalt kompetentsi ega motivatsiooni. On võimalik, et omanikud said pika aja vältel ebapiisavat või moonutatud infot.
Tasku keskus teatas, et kino ja keskuse tulevikunägemus on erinevad. Milles need erimeelsused seisnesid?
Läbirääkimiste lõppfaasis tegi Tasku juhtkond meile teatavaks keskuse edasised võimalikud arengustsenaariumid: konverentsikeskuse laiendamine, kaubanduspindade ümberprofileerimine bürooruumideks ja meelelahutussektori laiendamine.
Analüüsinud kõiki neid läbitöötatud ideid ja kontseptsioone, on selge, et mitte mingit arengukontseptsiooni keskuse juhatusel pole. Juhtkond on iseendaga vastuolus ning globaalne strateegia seisneb olemasolevatest rentnikest kogu mahla välja pigistamises. See oligi erimeelsuste peamine põhjus.
Praegu pole teil Tartus ühtegi kino. Millised on teie tulevikuplaanid?
Meie plaanid seoses Cinamoni tulevikuarendustega jäävad Tartu linna piiridest välja.
KOMMENTAAR
/nginx/o/2020/09/07/13331002t1hee62.jpg)
Annika Oja, Tasku keskuse juhataja
Tasku keskus ei saa kuidagi nõustuda Cinamoni esindaja väitega, justkui poleks keskus soovinud teha koostööd. Vastupidi, meile on koostööpartnerid väga tähtsad ning me soovime, et neil läheks alati hästi.
Püüdsime ka Cinamoniga leida mõlemale poolele sobilikke ning turutingimustel põhinevaid renditingimusi. Leidime ka ühise keele, kuid juba aasta hiljem sooviti kokkuleppeid muuta.
Taskul oli koostöövalmidus kogu aeg olemas. Seda kinnitavad ka kino ja keskuse vahel läbi aja toimunud koostöömomendid. Nüüd aga näeme, et kahjuks ei osanud vastaspool seda hinnata.
Tasku keskuse uuendamine oli pikaajaline protsess, mis käis vastavalt plaanile. Alustasime seda 2018. aasta keskel ning viimased tööd lõppesid tänavu augustis. Kokku investeerisime Tasku keskusesse üle 4,8 miljoni euro. Oluline on siinkohal aga märkida, et ehitustööd ei mõjutanud keskuse külastatavust ning seetõttu pole Cinamonil alust otsida kino majandusnäitajate halvenemise põhjust ehitustöödest.
Tegelikult suhtlesime Cinamoniga pidevalt, sest kuidas muidu oleksid sündinud Tasku ja Cinamoni ühised reklaamikampaaniad. Nii näiteks said 2019. aasta septembris kõik Cinamoni kliendid parkida Tasku keskuse parklates tasuta. Samamoodi korraldasime ühiselt sooduskampaania kõigile Tasku keskuse töötajatele. Cinamoni uuenduskuuri lõppedes möödunud aasta suvel jagasime Dorpati hotelli klientidele sooduskuponge.
Arusaamatu on etteheide, et kinol ei võimaldatud kohtuda keskuse omanikuga. Oluline on siinkohal märkida, et Tasku omanik ei suhtlegi ise aktiivselt Tasku klientidega. Selleks ongi tööle võetud keskuse tegevjuht ja turundusjuht.
Igal ettevõttel on arengustrateegia, mida järgitakse, nii ka Tasku keskusel. Kui kellelegi see strateegia ei meeldi, ei saa seda nimetada strateegia puudumiseks.
Koroonaviiruse tõttu on olukord kogu maailmas täiesti muutunud ja see on pannud enamiku ettevõtteid arenguplaane ringi tegema. Nimetada seda iseendaga vastuolus olemiseks on meelevaldne.
Tasku on hetkeseisuga Tartu kõige uuema sisuga keskus. Lisaks on juba aastaid olnud Tasku keskuse eesmärk olla parima teeninduskultuuriga keskus Tartus. Soovime teha koostööd nende ettevõtetega, kellega meil on sarnane ärikultuur.