Tartu ülikooli kliinikum alustab patsientide kaasamist projekti «Tartu Ülikooli Kliinikumi insuldikäsitlus – ladus ja inimkeskne raviteekond kogu teeninduspiirkonnas», mille eesmärk on parandada Lõuna-Eesti insuldipatsientide raviteekonda.
Kliinikum kaasab patsiendid insuldiprojekti
Projekti kaasatakse kuni 170 insuldipatsienti, kelle ravi algab Tartu ülikooli klliinikumi neuroloogia osakonnast. Kõigile projektis osalevatele patsientidele määratakse insuldikoordinaator, kes aitab raviteekonda juhtida ja jälgida, tehes koostööd patsiendi, lähedase, ravimeeskonna, kohaliku omavalitsuse ja teiste osalistega.
Kliinikumi närvikliiniku vanemarst ja õppejõud Janika Kõrvi rõhutab, et insuldi raviteekond saab alguse insuldisümptomite äratundmisest. «Sellele järgneb ravi insuldikeskuses, millele omakorda erinevad ravietapid vastavalt patsiendi paranemisele ja üldisele võimele. Soovime pakkuda varasemast paremat teavet ja erinevate erispetsialistide ning raviasutuste koostööd kogu patsiendi raviteekonnal,» rääkis Kõrv.
Insuldikeskuse projektijuhi Liina Pääbo sõnul eelnes patsientide kaasamisele põhjalik eeltöö. «Selleks, et kogu Lõuna-Eestis oleks tagatud patsientide sujuv ja inimkeskne raviteekond, koolitati nii kliinikumi kui ka insuldiprojekti partnerhaiglates kokku 20 insuldikoordinaatorit. Kuna patsiendid liiguvad sageli Tartust edasi teistesse partnerhaiglatesse, lepiti koostöövõrgustikus kokku ka ühtsetes reeglites,» selgitas Pääbo.
Raviteekonna sujuvuse tagamiseks kasutatakse projektis koos Viljandi haiglaga digilahendust Teleskoop. Kõik projektis osalevad patsiendid kutsutakse kolm kuud pärast insulti vastuvõtule. Vajaduse korral pakutakse osale patsientidele veel nelja lisavõimalust: teraapiakoerte kaasamine spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku statsionaarse taastusravi osakonnas, insuldispetsiifiline taastusraviprogramm ambulatoorse taastusravi osakonnas, et toetada insuldijärgse taastusravi kättesaadavust pärast haiglast kojuminekut, ja videokonsultatsioon patsiendile või lähedasele ning patsiendi tööle naasmise toetamine.
Haigekassa algatatud insuldi juhtprojektis osaleb neli insuldikeskust: lisaks Tartu ülikooli kliinikumile ka Põhja-Eesti regionaalhaigla, Lääne-Tallinna keskhaigla ja Ida-Viru keskhaigla.