Tartusse lisandus üks positiivne test Ida-Virumaalt

Tartu Postimees
Copy
Covid-19.
Covid-19. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 667 haigust Covid-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 10 testi tulemus osutus positiivseks. Ida-Virumaale lisandus kolm uut positiivset koroonaviiruse proovi, millest üks kuulub Tartus elavale isikule.

Enim uusi positiivseid testitulemusi laekus Tallinnasse, kus koroonaviirus tuvastati seitsmel inimesel.

Lisaks tartlasele haigestus Ida-Virumaal ühel juhul Viru vangla valvur, terviseamet ja Viru vangla on valvuri lähimad kontaktsed välja selgitanud. Terviseamet ja Viru vangla teevad viiruse leviku peatamisel tihedat koostööd.

Ühe Ida-Virumaa juhtumi puhul on tegemist Ühendkuningriigist Eestisse sugulastele külla sõitnud inimese lähikontaktsega. Enne on nakatunud kokku viis tema lähikontaktset, seega lisandus terviseameti Ida regionaalosakonna jälgimisele veel lisakolle. Kokku on koldega seotud kuus inimest, Ühendkuningriigis viibivaid ja seal testitud haigeid koldesse ei arvestata.

Estonia kaevanduse koldega on seotud 54 haigusjuhtu, viirus hakkas kaevanduse töötajatele ja nende lähikontaktsetele levima kahelt meelelahutusasutuses Jõhvi Kelder viibinud kaevanduse töötajalt. Kuna esimesed kaks Jõhvi Keldris nakatunud töötajat lähevad arvestuslikult Jõhvi Keldri kolde arvestusse, on Estonia kaevanduse koldega seotud 52 koroonaviiruse juhtu. 

Ida-Virumaa nii-öelda Jõhvi Keldri koldega on seotud 15 baari klienti, kellest kaks on Estonia kaevanduse töötajad.

Ojamaa kaevanduse koldega on seotud praegu kaheksa inimest.

Tallinna uus kolle sai alguse isolatsiooninõude eiramisest

Tallinna seitsmest uuest juhtumist kolm on kohalikku päritolu, neist kahel juhul saadi viirus pereliikmelt. Ülejäänud juhtumite asjaolusid veel selgitatakse.

Terviseameti Põhja regionaalosakonna jälgimisel on ka rühmaviisiline haigestumine, millega on nüüdseks seotud kuus inimest ja mida seetõttu võib nimetada koldeks. Kolle sai alguse 21. augustil Ülemiste Citys peetud klubiüritusel, kus seltskonnaga viibis ka 20. augustil Hispaaniast naasnud inimene. 22. augustil selgus, et Hispaanias käinud inimese koroonaviiruse testi tulemus oli positiivne, samal päeval kontakteerus terviseameti Põhja regionaalosakond ka temaga samas seltskonnas viibinud lähikontaktsega, kel tuli isolatsiooni jääda. Nüüdseks on koroonaviirus tuvastatud viiel lähikontaktsel. Terviseamet on Ülemiste Cityt juhtumist teavitanud.

Terviseamet tuletab meelde, et riskiriigist naasjal tuleb kaks nädala isolatsioonis püsida ja oma tervist jälgida. Mistahes seltskondlikel koosviibimistel pole lubatud osaleda. Samuti tuleb püsida isolatsiooni koroonaviiruse testi tulemust oodates – kui tervishoiutöötaja otsustab inimest testida, on selleks olemas ka piisav näidustus. 

Terviseameti jälgimisel on üle 1200 inimese

Terviseameti Põhja regionaalosakonna jälgimisel on üle 300 lähikontaktsee ja 70 haigestunu, terviseameti Ida regionaalosakond jälgib koroonaviiruse leviku tõttu ligi 700 inimest, neist 96 on haigestunud. Terviseameti Lõuna ja Lääne regionaalosakonna jälgimisel on kokku üle 80 lähikontaktse ja 18 nakatunut.

Koroonaviiruse tõttu vajab haiglaravi üheksa inimest

30. augusti hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi üheksa inimest, juhitaval hingamisel ei ole ühtegi patsienti. Möödunud ööpäeva jooksul sai haiglast koju üks inimene, koroonaviiruse tõttu vajas hospidaliseerimist üks patsient.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 410 Covid-19 haigusjuhtumit  397 inimesega.

Tänase seisuga on tervenenud 2088 inimest. Neist 1583 inimese (75,8%) haigusjuhtum on lõpetatud, 506 inimese puhul (24,2%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 13,8.

Eestis on kokku tehtud ligi 148 000 esmast testi, nendest 2373 ehk 1,6 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed.

Kuidas peatada koroonaviiruse levik?

  • Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.
  • Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitatav kanda ka maski.
  • Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimaluse korral vältida.
  • Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.
  • Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.
  • Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb kohe visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätiku puudumisel kasutada oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.
  • Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.
  • Mis tahes haigussümptomitega tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli.

Loe lisa veebiaadressilt www.hoia.me. Covid-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Lisainfot Covid-19 kohta leiab terviseameti veebi- ja Facebooki lehelt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles