Kõik, mida noil juulipäevadel nägime, oli tore ja väärib kindlasti ühes või teises asupaigas kordamist.
Mõeldes aga sellele, mida autovabaduse puiestee asjus liikluse sulgemise kontekstis siin-seal räägiti ja arvati, peame tunnistama, et ühtses rütmis tuksuvat tartlaste kogukonda pole olemas.
Kui jõe perv turuhoonest Kaarsillani poleks enam lame park, vaid voogudest tänava tasandini kerkiv astmestik, hakkaks piirkonnas elu kindlasti teises rütmis tuksuma.
Arusaam sellest, milline Tartu on ja milliseks ta järgmistel aastatel saama peab, näib olevat grupiti väga erinev, kusjuures need nägemused ei satu just ülearu sageli kõrvuti, ei suhestu omavahel. Sotsiaalmeedia ajastule omaselt tikkusid inimesed selleski teemas oma elulaadi ja huvialade järgi kapselduma ning andsid eri arvamuste kuulamise asemel ruumi eelarvamustele.
Mina, kes ma varasuvel Tartu Postimehes avaldatud arvamusloos söandasin autovabaduse puiestee mõttekuses osaliselt kahelda, sain – nagu tolles samas kirjutises ennustatud – paaris ajakirjanduslikus käsitluses pikema jututa otsa ette «umbmeelse autoinimese» märgi. Ei mingeid pooltoone: kui ummisjalu ei kiida, oled vastu – jõmm mis jõmm. Jutul lõpp.
Teist äärmust iseloomustab ilmekalt ühes hiljutises Tartu Postimehe uudisloos sõna saanud taksojuht, kes ei pidanud paljuks autovabaduse puiesteel nähtu suhtes põlgust näidata sellega, et soovitas seda laadi projektid edaspidi lauluväljakule kolida. «Koht on olemas, tehke ja mängige seal,» teatas ta, andmata endale arvatavasti aru, et astus kõige labasema ülbitsemise teele. Jällegi: ei mingeid pooltoone. Kui lumehelbekesed ja hipsterid tahavad maltsatuttide vahel kokteili limpsida, karulaugupestot nuusutada ja koeri pallibasseinis ujutada, siis kebigu kuhugi Supilinna taha. Jutul lõpp.