Tartus on 35 värskelt tuvastatud koroonaviiruse kandjat ja umbes 160 lähikontaktset. Kas terviseamet loeb Vabanki kollet ja Naiiviga seotud viirusekandjaid üheks või kaheks viiruskoldeks?
Vabanki kolle ja Naiivi kolle on omavahel seotud, me vaatame seda kui puhangut Tartus. Vabanki koldega on viimastel andmetel seotud 35 haiget, Naiivi omaga 8. Loeme haigeks positiivse testi saanud inimesed, kuid kõik nad ei pruugi olla haigustunnustega.
Kuidas määratletakse haiguskoldes lähikontaktsed?
Igaüks, kes on positiivse proovi andnud isikuga kokku puutunud, loetakse lähikontaktseks ja terviseameti inspektor võtab nendega pärast positiivset proovi nii kiiresti kui võimalik ühendust. Selgitatakse välja, kellega ta on kokku puutunud ja antakse juhised eneseisolatsiooniks ning palutakse jälgida oma terviseseisundit.
Kõigil avalikus kohas, näiteks kaubakeskuses, käinuil pole võimalik teada, et nad võisid viirusekandjaga kohtuda.
Seda küll. Sellistel puhkudel teavitame, et kes käis selles kohas või sellel üritusel teatud ajal, jälgige oma terviseseisundit ja haigusnähtude ilmnemisel võtke kohe ühendust perearstiga. Sedasi see töö käib. Mida rohkem viirusekandja ringi on käinud, seda keerulisem muidugi. Ent mida rohkem leiame lähikontaktseid, seda suurem võimalus on saada haigus kontrolli alla. Neid, kelle puhul me ei tea, kust ta nakkuse sai, on üksikuid viimaste nädalate jooksul.
Hoitakse kollet kontrolli all – kui tihti ja mil viisil nakatunute ning lähikontaktsetega suheldakse?
Tavapärane on, et helistatakse. Küsitakse, kuidas läheb, kas on abi vaja. Andmed abistamiseks, olgu toidu või ravimite toomiseks, edastame omavalitsusele, et inimene püsiks kodus. Seda tehakse eneseisolatsiooni ajal mitu korda. Jälgimise aeg on 14 päeva, kui inimene ei haigestu.