Veel pole testitud kõiki, kes koroonapositiivsete tartlastega kokku puutuda võisid

Maja, kus asub klubi Vabank

FOTO: LAILA KAASIK/

Terviseamet teatas reedel, et koroonapositiivseks osutunud tartlane käis nakkusohtlikul ajal 18. juulil ööklubis Vabank, järgmisel päeval Narva-Jõesuus Meresuu spaas, mitmes kaupluses ning 23. juuli õhtul Lõunakeskuses kinos. Laupäeval selgus tõsiasi, et Vabankis aega veetes nakatas ta seal temaga koos viibinud kaaslase. Terviseamet kaardistab, kellega mõlemad nakatunud võisid kokku puutuda, siiani pole rohkem koroonapositiivseid lisandunud, kuid kõik kokkupuutunud pole saanud ennast veel ka testida.

Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juht Tiia Luht ütles, et nakatunutega kokkupuutunud teevad teste veel ka täna ja homme ning kõige hiljem kolmapäevaks selgub, kas nakatunud on viiruse edasi andnud veel mõnele inimesele. 

Vabanki juhataja Berta Mürk rääkis Tartu Postimehele, et klubi töötajatest pole siiani keegi kurtnud tervise halvenemist, samuti on Mürk soovitanud töötajatel teha test Synlabis, kus on avatud eraldi arve Vabanki personalile. 

Ööklubi puhastatud

«Mul pole võimu kedagi ise testile viia, ei saa sundida,» lisas Mürk. Pärast seda, kui Vabank sai terviseametilt info, et koroonapositiivne käis ööklubis 18. juulil, korraldas klubi pindade desinfitseerimise koristusfirma poolt. 

«Päris valgetes ülikondades spetsialistid ei käinud, aga kõik pinnad said koristajate poolt puhastatud,» kinnitas Mürk. Esialgu oli ta mures, kas inimesed veel üldse julgevad pärast seda vahejuhtumit klubisse tulla, on ju pärast nelja kuud suletud olemist niigi ööklubides saja inimese piirang, kuid sel nädalavahetusel käis rahvast pidutsemas siiski omajagu. «Aga midagi roosilist pole sel suvel ühelgi ööklubil,» märkis ta.

See, et ööklubides on saja inimese piirang, on Mürgi hinnangul ebaõiglane. «Mujal ei loe keegi, kas kohal on 100 või 500 inimest, aga ööklubis, kus on kontrollitud keskkond, turvamees ja inimesed ei räuska tänaval, vot meil ei tohi üle saja olla,» oli Mürk nördinud. 

Levib kergemini

Tiia Luht ütles, et inimeste arvu piirang ööklubides on põhjendatud ning selle soovituse taga on teadlaste nõukoda. «Ööklubides on vali muusika ning selleks, et inimesed saaks ennast kuuldavaks teha, peavad nad rohkem pingutama ka oma kopse ning selline vali rääkimine laseb viirusel kergemini levida,» ütles Luht.

Mürk ütles, et tal oleks lihtsam jälile jõuda sellele, kellega nakatunu klubis suhtles, kui ta teaks, kes see inimene oli, ning siis saaks videosalvestistest järge ajada. Luhti sõnul ei luba selle teadmise väljaandmist andmekaitse ning terviseamet seda kindlasti ei tee, sest info võib levida, terviseamet tahab ära hoida võimalikku omakohust. «Klubile on öeldud ajaraam, mil inimene seal viibis,» lisas Luht.

Tänase seisuga on Tartus tuvastatud kolm koroonapositiivset, neist kaks nakatumist on omavahel seotud. On spekulatsioone, et sügisel võib tulla teine koroonalaine. Miks siis ikkagi piiranguid järjest lõdvemaks lastakse? Luht vastas sellele küsimusele, et inimesed väsivad piirangutest ning siis on nendeni vajaduse korral raskem jõuda, kuid terviseamet jälgib olukorda pidevalt. «Me ei tea ju kindlalt sedagi, mis seis on nädala pärast, ja seega ei saa midagi kindlat öelda sügise kohta,» ütles Luht. Tema sõnul sõltub palju inimeste endi käitumisest, kuid tema hinnangul on paljud kevadega võrreldes muutunud julgemaks. «Terviseametil oleks muidugi lihtne öelda, et nüüd on kõik kodus, aga reaalsuses ei saa selline olukord kaua kesta, piirangud ja leevendused peavad olema tasakaalus,» lisas ta.

Koroonapositiivsele tartlasele karistust ei järgne, sest oma käikude ajal polnud ta teadlik viirusega nakatumisest, testi vastuse sai ta teada reedel. Luhti sõnul on mõlemad tartlased pärast koroonatesti positiivsete tulemuste selgumist püsinud koduses isolatsioonis. 

Tagasi üles
Back