P, 2.10.2022

Linnakodanikumuuseumis saab imetleda Langebrauni portselannõusid

Tartu Postimees
Linnakodanikumuuseumis saab imetleda Langebrauni portselannõusid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Illustratiivne Nikolai Langebrauni maiustustetoos.
Illustratiivne Nikolai Langebrauni maiustustetoos. Foto: Ove Maidla

19. sajandi linnakodaniku muuseumis on avatud uus näitus Langebrauni portselanitehase toodangust, millel on kujutatud suviseid saadusi.

Suvi on viljade küpsemise ja värske toidu tarbimise aeg. Muuseumi hubases interjööris, kus valitseb hetkel suvine valgus, loovad puu- ja juurviljade, kalade, kartulite ja muude toidumotiividega lauanõud aastaajale vastavat rõõmsat meeleolu. Näitusel eksponeeritud nõud pärinevad ettevõtja Priidu Nõmme erakogust. See väike valik on osa tema Nikolai Langebrauni portselanitööstuse toodangut kajastavast kogust. 

Tallinnas aastatel 1928–1940 tegutsenud Langebrauni portselanitööstus on silmapaistev peatükk Eesti tarbekunsti ajaloos, selle toodang on hinnatud ja ihaldatud kogumisobjekt. «Tööstus ei tegelenud ise portselanitootmisega. Peamiselt Saksamaalt ja Tšehhoslovakkiast osteti kaunistamata portselantooteid, mida kohapeal dekoreeriti. Kaunistatud esemed märgistati ettevõtte märgiga ja neid turustati edukalt nii kodu- kui ka välismaal,» ütles muuseumi kuraator Kristi Musteikis.

Priidu Nõmm on oma kollektsiooni tutvustanud mitmel näitusel Tallinnas ja nüüd viimaks ka Tartus. «Linnakodanikumuuseumil on suur au esitleda valikut Priidu Nõmme pühendumusega kogutud Langebrauni portselanist,» lisas Musteikis.

Näitus on 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumis (Jaani 16) avatud 5. septembrini. 

Märksõnad
Tagasi üles