E, 23.05.2022

Väikesed loodusesõbrad õpivad tundma muru ja panevad välja taimesildid

Tartu Postimees
Väikesed loodusesõbrad õpivad tundma muru ja panevad välja taimesildid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sel aastal jätab linn liigirikkuse tõstmiseks paljud haljasalad niitmata. Teisipäeval lähevad Tartu loodusmaja ning lapsed maalappidele vaatama, mis taimed seal täpselt kasvavad.
Sel aastal jätab linn liigirikkuse tõstmiseks paljud haljasalad niitmata. Teisipäeval lähevad Tartu loodusmaja ning lapsed maalappidele vaatama, mis taimed seal täpselt kasvavad. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Teisipäeval, 21. juulil algusega kell 11.30 teevad Tartu loodusmaja linnalaagri lapsed ringkäigu Tartus Kaubahoovi pargis ja panevad selle niitmata jäetud maalapil sildid taimedele, mis seal kasvavad.

«Lapsed, nagu ka täiskasvanud, võiksid teada, millised taimed meie parkides kasvavad ning millised putukad ja loomad siin elavad,» ütles loodusmaja linnalaagri juhendaja Aire Orula. Taimede sildid panevad lapsed Orula juhendamisel lisaks kaubamaja kõrval asuvale Kaubahoovi pargile ka autovabaduse puiesteele. Seal on istutuskastidesse siiratud spetsiaalne aasamatt niidutaimedega.

«Tunneme linlastena küll puukooli taimi, kuid neid liike, mis meid looduses ümbritsevad, ka kõrrelisi, väga ei tea,» ütles üks projekti eestvedajatest Merle Karro-Kalberg. Teine eestvedaja Anna-Liisa Unt lisas, et veel vähem teame, mis on tegelikult muru ja millistest taimedest see koosneb. 

Karro-Kalberg tõi välja, et Kaubahoovi pargis kasvavad juba praegu näiteks valge ristik, karjamaa-raihein, harilik nurmikas, pärsia mailane, võilill, suur teeleht, aasnurmikas, harilik nurmikas ja raudrohi. Ta lisas, et elurikkuse kureerimise eesmärk on parke muuta nii, et inimestel oleks neis võimalik leida senisest rohkem tegevusi.

Esialgu hoitakse kureeritud elurikkuse projekti katselapid Kaubahoovi, Uueturu ja Barclay pargis niitmata sügiseni. Kevadel on kavas jätkata projekti samades parkides, samuti plaanitakse mitmesse paika uusi taimekooslusi, et katsetada elurikkuse loomise lisavõimalustega.

Kureeritud elurikkuse projekt kestab kavakohaselt vähemalt aastani 2024, mil Tartu kannab koos Lõuna-Eestiga Euroopa kultuuripealinna tiitlit.

Märksõnad
Tagasi üles