Emajõe festival toob linna homseks paate ja laevu täis

Homme toimub Tartus 17. Emajõe festival. Pildil Emajõe jõeparaad möödunud aastast Kaarsilla ja Võidu silla vahel Hansapäevade raames.

FOTO: LAILA KAASIK/TARTU POSTIMEES /

Homme leiab Tartus aset 17. Emajõe festival. Traditsiooniline jõepidu on suunatud eelkõige paadi- ja laevainimestele, aga nii maal kui veel osa saama on oodatud kõik huvilised. Homseks päevaks avavad oma uksed Jõe paadisadam, Karlova sadam ja Rebase paadisadam.

Festival algab kesklinnas kell 9.00 kalapüügivõistlusega Heade Võtete Jõgi, keskpäeval alustab sukeldumisklubi Maremark jõe koristustalguid. Linnapea avab festivali kell 13.00 Autovabaduse puiesteel. Turuhoones valmistatakse samal ajal kalast kulinaarseid teoseid ja toimuvad põnevad töötoad. Aktiivsetele paadiomanikele on mõeldud jõepokker ja jõeorienteerumine ning linnarahvas saab teha kaasa «Tuhat aastat tagasi» sõite, mis viivad neid muistse laevaga Turm allavoolu külla viikingikülla.

Kell 16.00 algab laeval Hilara turuhoone juures keskkonnatund, kus jõest kui ökosüsteemist räägivad ökoloog Virve Sõber ja supilinlane Asko Tamme. Kell 18.00 on kõik jõehundid paadi- ja laevaomanikud oodatud Ropka sadamasse, et uhkelt pasunakoori Õnn Tuli Õuele saatel jõeparaadil läbi Tartu linna sõita. Kombekohaselt  auhinnatakse silmapaistvaimaid osalevaid aluseid. 

Õhtul kell kaheksa alustab Emajõe vabaujulas kontserti Audru Jõelaevanduse Punt ja soovijad on lahkesti kutsutud kaasa laulma. Tund hiljem, kell 21.00 annab turuhoone kailt otsad festivali luulelaev Kristiina Ehini ja Silver Sepaga. Viimaseks saab ainulaadses purjeta-sisse-kinos Karlova sadamas vaadata filmi paadist lahkumata ning Emajõele üles seatud ekraanil linastub «Vanamehe film».

Festivali eestvedaja Rohke Debelakk alias Gaute Kivistik ütles traditsioonilise jõeparaadi kohta, et üritus on igal juhul oluline. «Iga Emajõe paadimehe ja veendunud jõehundi aasta tähtsündmus on Emajõe festivali paadiparaad. Selleks puhuks värvitakse-lakitakse alused läikima, seotakse kõhu ümber tuttidega vööd ja tullakse sadamate kaupa meeliülendavale sõidule läbi Tartu kesklinna,» lisas ta.

Korraldajad kutsuvad kõiki osalisi ja külalisi üles end rõõmsa tuju ja ilmaga sobiva rõivastusega varustama ning nii veel kui maal teineteisega mõistlikku vahet hoidma.

Tagasi üles