Klaaspärlimäng algas kolme Peetri heliloomingu esitusega

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Copy
Muusikud teenisid tubli aplausi.
Muusikud teenisid tubli aplausi. Foto: Kristjan Teedema

Täna õhtul Jaani kirikus kontserdiga «Kolm Peetrit» alanud festival Klaaspärlimäng on mitut moodi erakordne. Muusikalisele sisule lisaks eristavad tänavust festivali eelmistest koroonaajastu mõjud, aga ka arvud 25 ja 250: nüüdne Klaaspärlimäng kannab järjekorranumbrit 25 ja peatähelepanu on pööratud Beethovenile, kelle sünnist möödub detsembris 250 aastat.

Klaaspärlimängu kunstiline juht Peeter Vähi on järjestikustele juulipäevadele ritta seadnud 11 kontserti, mida saab kuulata 15. juulini põhiliselt Tartu Jaani kirikus. Seejärel viib ta neist kuus neljal päeval publiku ette Saaremaal.

Jaani kiriku juures lehvib festivali plagu.
Jaani kiriku juures lehvib festivali plagu. Foto: Sille Annuk

Täna ennelõunal askeldas Vähi oma tiimiga kirikus, taustaks klaverihäälestaja tekitatud helid. Üürikese puhkepausi ajal märkis ta, et koroonaaegsed karmid piirangud on tekitanud festivalipublikus suure muusikajanu. See kajastub muu hulgas Orthodox Singersi kontserdil, mis toimub 12. juulil Piirissaare külaplatsil, kuhu kuulajate viimiseks tuli tellida lisaks kavandatule kolm laevasõitu.

Piirangud on nüüd küll leebemad, ent ikkagi tuleb jälgida kuulajate arvu: Antoniuse õues 14. juulil toimuva Jaapani trummishow pääsmed on välja müüdud, kuigi kuulajaile jätkub ruumi veel küll ja küll.

Festivali avakontserdile «Kolm Peetrit» täna Jaani kirikus andis pealkirja asjaolu, et kavas olnud teoste kolm autorit Tšaikovski, Vasks ja Vähi kannavad kõik sisuliselt ühte ja sedasama eesnime Peeter, kui mugandada vene Pjotr ja läti Pēteris maakeelde. Kuulajate ees olid Neeme Punder (bambusflööt), Oda Yosuke (taikotrummid), Klaaspärlimäng Sinfonietta ja dirigent Andres Mustonen.

Tegelikult võinuks kontsert kanda pealkirja «Neli Peetrit», sest kontserdi eel avati kirikus läti arhitekti, fotograafi ja graafiku Pēteris Venckovičsi näitus «My name is Peter, Architect Peter». Festivali veebilehes on kirjas, et tema väljapanekut saab vaadata 25. juulini - nagu ka maalikunstnik Mirjam Hinni näitust «Hõljuvad helid». See valmib festivali kontsertide jooksul, mil kunstnik maalib muusikat ehk «tõlgib helid värvide keelde».

Kunstnik Mirjam Hinn maalib festivali kontsertide jooksul muusikat ehk teisisõnu tõlgib helid värvide keelde.
Kunstnik Mirjam Hinn maalib festivali kontsertide jooksul muusikat ehk teisisõnu tõlgib helid värvide keelde. Foto: Kristjan Teedema
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles