T, 6.12.2022

Jaak Kangilaski pälvis Paul Ariste medali

Lenel Karu
, reporter
Jaak Kangilaski pälvis Paul Ariste medali
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Täna anti Eesti teaduste akadeemia üldkogul väljapaistvale kunstiajaloolasele Jaak Kangilaskile üle Paul Ariste medal.
Täna anti Eesti teaduste akadeemia üldkogul väljapaistvale kunstiajaloolasele Jaak Kangilaskile üle Paul Ariste medal. Foto: Eesti Teaduste Akadeemia

Täna anti Eesti teaduste akadeemia üldkogul väljapaistvale kunstiajaloolasele Jaak Kangilaskile üle Paul Ariste medal.

Tartu ülikooli ja Eesti kunstiakadeemia emeriitprofessor Kangilaski on uurinud alates 1960. aastatest moodsa kunsti ajalugu, sh kaitsnud väitekiri rühmitusest Les Nabis (1969), ja osanud selle nii oma ülipopulaarsete ringauditooriumi loengute kui kirjutiste kaudu muuta oluliseks kogu Eesti jaoks. Selle kõrvalt oli ta oluline kunstipoliitik, kes püüdis kaitsta kunstnike loomevabadust. Sel sajandil on ta uurinud eesti sõjajärgset kunsti, eriti kunstielu, mida kroonib tema koostatud Eesti kunsti ajaloo VI köite I osa (2013).

Keeleteadlase, akadeemik Paul Ariste nimelist medalit antakse välja saavutuste eest humanitaar- ja sotsiaalteadustes. Eelmine laureaat, akadeemik Arvo Krikmann, pälvis selle 2014 aastal.

Teaduste akadeemia medal anti üle Tartu ülikooli juhtimise professorile Maaja Vadile. Silmapaistev organisatsioonikultuuri uurija prof Vadi on lahkelt ja koostööaltilt aidanud akadeemial oma eesmärke saavutada.

Akadeemia saalis esitleti ka 2020. aasta Eesti riigipreemiate raamatut. Esimest korda on ühtede kaante vahel ülevaated teadus-, kultuuri- ja spordipreemiate ning F.J. Wiedemanni keeleauhinna laureaatide saavutustest koos sisukate kirjeldustega riigi hariduspreemiate laureaatidest. Laureaate, autoreid ja koostajaid tervitab kultuuriminister Tõnis Lukas.

Eesti teaduste akadeemia (asut 1938) üldkogu koguneb kaks korda aastas.

Märksõnad
Tagasi üles