Vanemuine mängib mullusuvist tumedat lugu

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Copy
Mürka (Veiko Porkanen, istub) on tulnud külla Enricole (Ott Sepp).
Mürka (Veiko Porkanen, istub) on tulnud külla Enricole (Ott Sepp). Foto: Kristjan Teedema

Vanemuine hakkab täna õhtust Kammivabriku sündmuskeskuses (Teguri 28a) taas mängima suvelavastust «Kirvetüü». Ott Kiluski kirjutatud näidend, mida on kavalehel nimetatud tumedaks looks, esietendus mullu 27. juunil.

Vanemuise teatel on eelmisest aastast nüüd erinev see, et koroonapiirangute tõttu müüakse etendustele poole vähem pileteid. Nii saab publik saalis istuda suuremate vahedega. Publik lastakse vaatama kahest eri sissepääsust, lisaks on tarvitusele võetud veel mõned turvameetmed.

«Me oleme seda hetke kaua oodanud – nii teatri töötajad kui loodetavasti ka publik,» märkis teatrijuht Kristiina Alliksaar. «Vanemuine teeb endast kõik oleneva, et teatrikülastus oleks kõigile turvaline, järgime sealjuures ka kultuuriministeeriumi ja terviseameti kehtestatud reegleid. Samas paneme südamele, et kõige suurem vastutus on meil igaühel eraldi. Kui oled haigustunnustega, jää palun koju ja saada enda asemel teatrisse keegi teine. Hoiame jätkuvalt üksteisest mõistlikku distantsi ja hoolitseme käte puhtuse eest. Ma usun, et need soovid ei ole teatrikülalisele midagi uut ja lubavad kõigil osa saada harjumuspärasele võrdväärsest teatrikogemusest.»

Virve (Ragne Pekarev) ja tema mees Andre (Mait Malmsten).
Virve (Ragne Pekarev) ja tema mees Andre (Mait Malmsten). Foto: Kristjan Teedema

«Kirvetüü» jutustab väikesest Setu külast, mille elanikud peavad pärast Eesti taasiseseisvumist oma püsivuse eest seisma. Sovhoos on lagunenud ja lihtne töötegemine asendunud musta äriga, mis üksikud teeb väga rikkaks, kuid enamuse jätab lootusetult vaeseks.

Vaatajate ees elustuvad minevikuhõngulised värvikad elupildid, millesse kuuluvad nii kohalik külalollike, äpardunud ärimees, kooperatiivpoodnik, noor õpetajanna, surma piiril balansseeriv posija kui ka alalhoidlik raamatukogutädi. Kellele elatud elu, kellele seninägematu eksootika, kellele valus sild olnust olevasse.

Ott Kiluski kirjutatud näidend «Kirvetüü» sai Eesti teatri agentuuri 2017. aasta näidendivõistlusel esimese preemia ning 2020. aastal Eesti kultuurkapitali kirjanduse aastapreemia.

Lavastaja ja muusikaline kujundaja on Ain Mäeots, kunstnik Iir Hermeliin, valguskujundaja Meelis Lusmägi.

Mängivad Andres Mähar, Mait Malmsten, Ott Sepp, Veiko Porkanen, Liina Tennosaar, Ain Mäeots, Margus Jaanovits, Jaanus Tepomees, Ragne Pekarev, Kaia Skoblov, Saara Nüganen, Merle Jääger, Silvi Jansons, Agu Trolla, Mairo Libba, Hannes Hanimägi, Hubert Uku Prank, Ronald Mäeots ja Rauno Koorts.

Teater ei soovita «Kirvetüüd» vaadata neil, kellel eluaastaid vähem kui 14. Vanemuise kassa on avatud alates 1. juulist. Lavastust on kavas mängida üheksal korral.

Ain Mäeots mängib oma lavastuses Borkat.
Ain Mäeots mängib oma lavastuses Borkat. Foto: Kristjan Teedema
Tagasi üles