Kirjandusmuuseum kogub infot tervisekäitumisest koroonakriisi ajal

Tartu Postimees
Copy
Mees kaitsemaskiga süütamas sigaretti.
Mees kaitsemaskiga süütamas sigaretti. Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL/PA Images

Kirjandusmuuseum kogub infot inimeste tervisekäitumise kohta koroonakriisi ajal ning avas rahvaluulearhiivi kogumismoodulis Kratt kuni 31. augustini lühikese küsimustiku «Tervise hoidmine koroonakriisi ajal».

Küsimustikus päritakse nii tervisehädadega toimetulemise kui ka vaimse tervise hoidmise kohta karantiini tingimustes.

Eesti rahvaluule arhiivi teadur Ave Goršič tõdes, et inimeste elu on seoses koroonakriisiga läbi teinud mitte ainult majanduslikke, vaid ka kultuurilisi muutusi, sh on muutunud tervisekultuur. Rahvaluuleteadlasena teab ta, et juba vanarahvas pidas tervist inimese kõige tähtsamaks varaks. «Just seetõttu ootame ka praegu augusti lõpuni kaastöid inimeste kriisiaegsest kogemusest enda või oma lähedaste tervise eest hoolitsemisel,» selgitas ta.

«Kroonviiruse saabumine ei puudutanud ainult neid, kes viiruse tõttu koju karantiini või koguni haiglasse sattusid, vaid ka neid, kellel pandeemia võttis võimaluse muude haiguste pärast tavapäraselt arstil käia. Paljude vaevuste puhul otsiti abi telefoni teel, e-apteegist ja püüti hakkama saada koduste vahenditega.»

Koostatud küsitlusega soovib rahvaluulearhiiv koguda infot selle kohta, milliseid kogemusi need kevadkuud on meile andnud, millised olid tervisehädad ja lahendused, kellelt ja kuidas saadi abi, mis inimesi kõige rohkem kartma või muretsema pani ning kuidas saadi toit lauale, millised olid olemasolevad või puuduvad kriisivarud ellujäämiseks.

Samuti on oluline pöörata tähelepanu sellele, kuidas on kriis muutnud igaühe tervisekäitumist ja sellealast suhtlust ning kuidas on kriisiolukorras tuldud toime lähedaste kaotusega.

Goršiči sõnul saab Kratt moodulisse sisestada ka vabas vormis muljeid või ka lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis. Oodatakse lugusid nii enda kui lähedaste tervisest, aga ka selliseid, mida on kuuldud teistelt, loetud sotsiaalmeediast, kodu- või välismeediast, ehk isegi välismaal elavatelt tuttavatelt-sugulastelt, kuid tuleks märkida ka lugude allikad.

Kaastöid oodatakse kogumismoodulisse Kratt, e-posti aadressil kratt@folklore.ee või käsikirjaliselt Eesti Kirjandusmuuseumis, Vanemuise 42, Tartu, 51003 (märksõna «Tervis») kuni 31. augustini 2020.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles