Lemmit Kaplinski sõnul on linna sõnum lihtne: Emajõe kallasrajad on mõeldud kõigile ja neid ei tohi ebaseaduslikult sulgeda.
«Vorbuse on samasugune Tartu osa nagu iga muugi ja kesklinnas ei tuleks kõne allagi, et keegi lihtsalt ei lubaks teisi läbi,» lausus Kaplinski, kelle sõnul tuleb kaldal elavate inimeste mure prügistamise ja räuskamise pärast lahendada teisiti ehk linnal tuleb paigaldada rohkem prügikaste või elanikel kutsuda ebasobiva käitumise korral matkalistele-kalastajatele politsei.
Rusikareegel on, et mida lähemale jõele autoga tullakse, seda rohkem rämpsu maha jäetakse, sest kui auto tuleb kaugemale jätta, siis ei viitsita nii palju kraami kalda äärde kaasa tassida, kirjeldas Ööbiku 10 elanik.
Uue üldplaneeringu peamine ülesanne ongi siduda haldusreformi käigus Tartuga liitunud Tähtvere ala linnaga ja kujundada linn ruumiliseks tervikuks, rääkis Kaplinski. Võrreldes kehtiva planeeringuga on uues üldplaneeringus muu hulgas maakasutus selgemalt defineeritud, maalises piirkonnas on määratud asustuse arengualad, suurt tähelepanu on pööratud Emajõe kallaste avatud puhke- ja virgestusaladeks kujundamisele ning linna transpordivõrgustik on planeeritud kergliiklejale sobivaks.
See, kuidas matkarada täpselt välja nägema hakkab ja millal taastatud saab, pole Kaplinski sõnul veel selge, praegu on alles aruteluaeg ning uus üldplaneering võetakse vastu pooleteise aasta pärast, samuti kulub aega ehitamisele.
Küll aga püüab tema sõnul linn maaomanikega kompromisse leida, näiteks ehitada üle kanalite sillad või suunata rada eemalt ringiga. «Raskes seisus on nüüd need, kes pole tahtnud kraave-kanaleid seadustada, ehk kõik, mida üldplaneering ette ei näe, on ebaseaduslik ja tuleb likvideerida,» selgitas Kaplinski.
Üldplaneeringu eskiisi avalik väljapanek on 13. juulist 16. augustini. Linna olulisima arengudokumendiga saab tutvuda Tartu kodulehel, raekojas infokeskuses ja Ilmatsalu huvikeskuses.