/nginx/o/2020/06/28/13177433t1h2e2b.jpg)
Tabivere alevikus veevarustuse ja kanalisatsiooni teenust pakkuv AS Emajõe Veevärk on juba aastaid hädas seal pesuaineid tootva Mayeri tehasega, kust on pea viimase kümne aasta jooksul kanalisatsiooni sattunud kemikaale, mis rikuvad asula reoveepuhasti puhastusprotsessi.
Tänavu jaanipühade eel sai veevärgi töötajatel mõõt täis ning nad otsustasid tehase kanalisatsiooni äravoolu sulgeda.
Emajõe Veevärgi juhataja Andres Aruheina sõnutsi oli viimaseks piisaks kannatuste karikasse see, kui nende töötajad olid mõni kuu tagasi rikutud reoveepuhasti bioloogilise puhastusprotsessi uuesti tööle saanud, aga nüüd, suve hakul jõudis reoveepuhastisse taas Mayeri tehasest hulk kemikaale, mis protsessi rikkusid.
Tehas maksab
Aruhein sõnas, et probleemid Mayeri tehasega on neil saanud paraku traditsiooniks. «Iga kord on tehas selgitanud, et töötaja eksis või läks mõni mahuti katki, aga sellised nende õnnetused lähevad meile väga kalliks maksma,» lausus ta.
Aruhein selgitas, et kemikaalid rikuvad reoveepuhasti puhastusprotsessi, mistõttu tuleb puhasti mahutitest välja vedada kogu sisu ning seejärel sinna uuesti bakter kasvama panna. See kõik võtab aega mitu kuud.
Kohalikke elanikke puhasti remont ei häiri ning nende kanalisatsioon töötab tõrgeteta, kuid reoveepuhasti taaskäivitamisel võib voolata mittetoimivast puhastist läbi aineid, mis kahjustavad keskkonda. Selle eest tuleb veevärgil maksta saastetasusid ja -trahve. Need tasud nõuab veevärk omakorda sisse tehaselt, kuid kogu töö ja vaev ning muu reostusega tehtud kaudne kulu jääb veevärgi kanda.
Kohalikke elanikke puhasti remont ei häiri ning nende kanalisatsioon töötab tõrgeteta, kuid reoveepuhasti taaaskäivitamise käigus võib voolata mittetoimivast puhastist läbi aineid, mis kahjustavad keskkonda.
«Rikutud loodust rahaga nii naljalt ei paranda,» lisas Aruhein.
Ta selgitas, et kanalisatsioonitoru sulgemine oli ekstreemne meede, sest veevärgi töötajad nägid, et muu lihtsalt ei toimi. Uuesti plaanivad nad toru avada siis, kui on jõudnud esmased remonditööd ära teha ning on selge, kui kalliks seekordne õnnetus maksma läheb.
Püüavad parandada
Mayeri tehase juht Imre Freiberg selgitas, et tõepoolest nende tehasest voolas jaanipühade eel kanalisatsiooni ligi kümme liitrit rohelist seepi, sest mahuti kraan lekkis. «Kahjuks oli lekkekoht väga lähedal kanalisatsioonitrapile, mistõttu ei õnnestunud kogust täielikult kokku korjata,» selgitas Freiberg.
Töö pole tehases pärast kanalisatsiooni sulgemist katkenud. Tehase juht selgitas, et praegu lastakse reovesi kohalikku kogumispaaki, kus seda veetakse paaktsisternidega minema paar korda nädalas.
Samas arvas Freiberg, et Emajõe Veevärgi reoveepuhasti töötab Tabiveres niigi maksimaalsel koormusel ega suuda peale aleviku kodudest tuleva reovee midagi muud vastu võtta ning seetõttu halvab väiksemgi kogus pesuainet reoveepuhasti töö.
Ta lisas, et varem on samalaadseid probleeme olnud paaril korral, avariide tõttu on mingi kogus pesuainet sattunud kanalisatsiooni. «Pidevalt on rakendatud erinevaid lahendusi selliste juhtumite ärahoidmiseks: paigaldatud on vanne mahutite alla ning spetsiaalne klapp kanalisatsiooni sulgemiseks, töös on ka reovee settekaev,» lisas Freiberg.
Ta märkis, et Mayeri tehas kaalub edasiste probleemide lahendusena seebivahu tuvastamiseks paigaldada olmereovee vahemahutisse täisautomaatne andursüsteem.