Võistlus Delta X viib uusi lahendusi otsima eri teadussuundade vallas

Lenel Karu
, reporter
Copy
Uus võistlus Delta X on suunatud Tartu üliõpilastele ja gümnasistidele ning võistlusega seotud üritused peetakse Tartu ülikooli Delta keskuses.
Uus võistlus Delta X on suunatud Tartu üliõpilastele ja gümnasistidele ning võistlusega seotud üritused peetakse Tartu ülikooli Delta keskuses. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Tartu ülikool ja Tartu linn korraldavad ainulaadse võistluse Delta X, mis viib kokku eri teadussuunad. Üliõpilaste ja gümnasistide võistlustöid oodatakse robootika, digilahenduste, ärimudelite ja matemaatika valdkonnas.

Võistlus sai alguse soovist pakkuda üliõpilastele ja gümnasistidele võimalust rakendada seni omandatud teadmisi. Selle eesmärk on ühendada eri teadusvaldkonnad ja leida üheskoos uusi lahendusi elulistele probleemidele. Registreerumiseks peavad võistkonnad täitma Tartu ülikooli Delta keskuse kodulehel oleva ankeedi. Seal tuleb kirja panna ka alamkategooria, milles soovitakse võistelda, ja esitada võistlusidee lühikirjeldus. Huvilistele, kellel oma ideed veel ei ole või kes soovivad leida meeskonnakaaslasi, toimub septembris Delta X-i ideefestival.

«Delta X on tudengitele ja õpilastele ainulaadne eneseteostuse võimalus. Viime kokku eri valdkondade õppurid, seega võib oodata täiesti uudseid lahendusi. Järgmistel aastatel tahame kaasata ka partnerülikoole ja võistlustöid väljastpoolt Eestit – see annab võistlusele veelgi kaalu juurde,» sõnas Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi polümeersete materjalide tehnoloogia professor ja võistluse algataja Alvo Aabloo.

Võistlusperioodil ootab meeskondi mitu vaheüritust, mille käigus saab oma lahendusi paremaks lihvida. Osalejad võivad idee arendusse kaasata ka kuni kaks juhendajat ning saavad soovi korral nõuandeid Eesti tippteadlastelt ja inseneridelt. Suur finaalvõistlus toimub järgmise aasta jaanuari lõpus Delta keskuse esimesel sünnipäeval, mida peetakse samal ajal Baltikumi suurima ettevõtlusfestivaliga Startup Day 2021.

Parimaid võistkondi premeeritakse auhindade ja efektsete medalitega. Muu hulgas on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna Tartu nimel eriauhind välja pandud ideele, mis värskendab linnapilti või pakub uudset lahendust mõnele linnaelu probleemile.

Võistluse ühe korraldaja, Delta keskuse turundusjuhi Ott Pärna sõnul on maailmas palju küsimusi, millele vastuste leidmine eeldab pealehakkamist, innukust ja nutikate inimeste kokkutoomist. «Oleme Delta X-iga selleks kõik eeldused loonud ning loodame, et sünnib arvukalt uudseid, tulevikku kujundavaid lahendusi,» kinnitas Pärna.

Delta X on Tartu ülikooli ja Tartu linna algatatud võistlus üliõpilastele ja gümnasistidele. Võistluse üldreeglid ja lisateave on Delta keskuse kodulehel. Võistlusega seotud üritused peetakse Tartu ülikooli Delta keskuses – uuendusmeelsete inimeste ja ideede kohtumispaigas, kus õpib, teeb teadust ning arendustööd enam kui 3200 üliõpilast ja töötajat arvutiteaduse, matemaatika, statistika, majandusteaduse, ettevõtluse ja robootika vallas.

Tagasi üles