L, 10.12.2022

Kui tudengid sügisel Eestisse ei pääse, tuleb leppida kaugõppega

Janno Zõbin
, ajakirjanik
Kui tudengid sügisel Eestisse ei pääse, tuleb leppida kaugõppega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sügisel loodab Jekaterina Kolevatova õppima asuda Tartu ülikooli. Siiani Peterburis tudeerinud naine on pärit Kirovist.
Sügisel loodab Jekaterina Kolevatova õppima asuda Tartu ülikooli. Siiani Peterburis tudeerinud naine on pärit Kirovist. Foto: Erakogu

Kui Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriikidest saabunutele 1. juuni seisuga Eestisse sisenemise keeld enam ei kehti, siis oma kodumaal viibivad kolmandate riikide kodanikud ei tea ikka veel, millal nad Eestisse pääsevad. Jekaterina Kolevatova on üks paljudest Venemaalt pärit tudengitest, kes soovib alustada sügisel õpinguid Tartu ülikoolis. Bakalaureusekraadi sai ta Peterburi riiklikust ülikoolist ning magistrikraadi plaanib ta omandada Euroopa keelte ja kultuuride õppekaval Taaralinnas. Kas ta aga septembris siia ka pääseb, pole siiani selge.

«Ma loodan, et kogu see olukord pandeemiaga lõppeb varsti ja piirid avanevad. Sain hiljuti ülikoolilt kirja, et me peame ootama ametlikku vastuvõtukirja. Mingisugust muud konkreetset infot veel pole,» selgitas ta. Venemaalt viisa saamine käib Kolevatova sõnul üsna kiiresti, viie-kuue päevaga. Sellest teadmisest aga praegu kasu pole ja tuleb lihtsalt oodata.

Lotman kutsus

Nagu sajad teised tudengid, luges ta Tartu ülikooli kodulehelt, et kui piirid ei avane, saab septembris alustada õpinguid oma kodumaal interneti kaudu. «Muidugi ma nõustun kaugõppega, kui pole valikut. Aga igal juhul on parem ja huvitavam õppida kohapeal ja näha oma õpingukaaslasi,» tõdes ta. Kolevatova töötas koroonakriisi ajal ka ise kaugõppe õpetajana Peterburi 86. keskkoolis ja see oli talle kohutav kogemus. «Sain aru, et otsesuhtlus on õppimise puhul väga oluline,» märkis ta.

Ma loodan, et kogu see olukord pandeemiaga lõppeb varsti ja piirid avanevad, ütles Jekaterina Kolevatova.

Tartu ülikooli õppima sattus Kolevatova nii, et võttis ligi aasta tagasi bakalaureusetudengina osa siin toimunud konverentsist ning siinne atmosfäär ja Tartu ülikooli ajalugu inspireerisid teda väga. Lausa imeline on õppida samas koolis, kus töötas maailmakuulus semiootik Juri Lotman, lausus ta. Nii oligi otsus valmis.

Aserbaidžaanlanna Aytan Rustamova esitas märtsis Tartu ülikoolile sisseastumisdokumendid ja sai mai lõpus teada, et on vastu võetud, kuid ka tema pole veel saanud ametlikku vastuvõtukirja.

Praegu on ta oma kodus Bakuus ning ootab samuti infot selle kohta, mis saab tema õpingutest sügisel. «Lugesin juuni alguses Eesti rahvusringhäälingu uudiseid, mis rääkisid rahvusvaheliste tudengite tulevikust, ja sain teada, et kolmandate riikide tudengid on riskirühm. Valitseb ebaselgus, me ootame,» iseloomustas ta olukorda.

Akadeemiline aasta algab küll 31. augustil, kuid Rustamova ei ole kindel, et tal viisa selleks ajaks taskus on.

Keeruliseks muudab Aserbaidžaanist saabuvate tudengite olukorra seegi, et kuni juuni lõpuni on seal välja kuulutatud karantiin. Lähipäevad on Aserbaidžaani toonud tublisti üle 300 haigestumise päevas. Mais loobus valitsus osast piirangutest, ent see tõi kaasa haigestumiste uue kasvu.

Kindlust pole

Eesti piirid võidakse kolmandate riikide kodanikele siseministeeriumi andmetel avada juuli alguses, kuid mingisugust kindlust selles pole. Siseminister Mart Helme on 5. juunil oma Euroopa kolleegidele öelnud, et Schengeni ala välispiiri ületamise piiranguid tuleks jätkata vähemalt 30. juunini.

Tartu ülikooli rahvusvahelise õpirände keskuse juhataja Ülle Tensing ütles, et ta saab edastada vaid infot, mis on ka siseministeeriumil. Praeguse seisuga pole piirid kolmandate riikide kodanikele avatud ja see puudutab ka õpirännet. «Erandeid selles ei ole,» märkis ta. Ta kinnitas, et nagu teistesse Euroopa Liidu riikide ülikoolidesse kandideerijad, on mures ka Tartu ülikooli vastu võetud kolmandate riikide tudengid.

Enamik Tartus 2020. aasta kevadsemestril õppinud ja siin õpinguid jätkavaid välisüliõpilasi jäi suveks Eestisse. Need, kes lahkusid, ei pruugi aga sügisel siia tagasi saada.

Märksõnad
Tagasi üles