- 1802. aastal taasasutatud Tartu ülikoolile anti kasutada Toomemägi.
- Toomemäge ümbritsevad krundid jagati õppejõududele või riigiteenistujatele.
- J. Kuperjanovi tänav 7 lammutatav maja asus just ühel sellisel krundil.
- 1804 omas krunti sekretär Frisch, 1818 proua Kavalinsky ja 1822 preili Struwe.
Tartu vanalinna muinsuskaitsealalt, kinnistult J. Kuperjanovi 5/7 kaob sel suvel paarisaja-aastane palkmaja, mida eelmisel nädalal asuti lammutama ning mille kohta Nostalgilise Tartu kogukond Facebookis tuliselt mõtteid jagab.
Kuperjanovi 7 mäletatakse kunstikooli õppehoonena, mille teisel korrusel oli ka tüdrukute ühiselamu. Need mälestused algavad 1950. ja 1960. aastatega, mil kunstikool tegutses H. Heidemanni (praeguse J. Kuperjanovi) ning N. Burdenko (praeguse Veski) tänava majades. Kaks neist kuulusid üliõpilaskorporatsioonidele Ugala ja Sakala ning on nüüd ammu tagastatud. Nende vahel asuski kolmas maja, praegune J. Kuperjanovi 7, mida teatakse kivimajana, kuna seal tegutses ja pidas kõige kauem vastu skulptuuriosakond.
Kunstikooli ühika tüdrukud pääsesid oma katusealustest kambritest minema juba 1981, mil Nooruse 5 valmis ühiselamu. Siis said nondest teise korruse tubadest puritaanlikud elamispinnad veel mitmetele, kel kunstikooliga seos, näiteks esimene soomlasest üliõpilane Tapio, õppejõud Are Tralla ja paljud teised.
Suur vaikus saabus hoonesse 2009. aastal, kui maja hoovipoolsest ateljeest kadus viimnegi kivipoiste ja -tüdrukute toksimine.
See oli lõpp.
Või nagu nendib maja lammutustöid praegu valvav ARC Projekti arhitekt Andrus Rehemaa: «On kätte jõudnud ühe haruldase, aga liiga kaua kannatanud vanabalti puumaja viimane elukuu. See võetakse koost lahti, aga kokku tagasi enam ei panda. Maha jäävad keldrid ning mädanikest ja tulest puutumata algupärased säilinud detailid ja ehitusmaterjal.»
Taastamine ebamõistlik
Kinnistu kuulub OÜ-le Skywood, mille omaniku Kaido Maisvee sõnul oli see aastaid tühjana seisnud juba enne, kui nemad selle 2015. aastal endale soetasid.
«Aegade jooksul on majas olnud mitu põlengut, paljud põhikonstruktsioonid on saanud tõsiseid ilmastikukahjusid ja hoone on seeläbi seisus, kus taastamine oleks ebamõistlikult kulukas,» selgitab ta. «Kindlat projekti tulevikuks meil veel ei ole. Linnaplaneeringuga on ette nähtud aga väga konkreetsed nõuded, mida me kavatseme kindlasti täita, et hoone sobituks ümbruskonna miljöösse. Ainsad, mida saame säilitada, on võlvkeldrid, mis tuleb integreerida uue rajatava hoonega.»