Ruth Kalda: suvi ja viirused

, TÜ peremeditsiini professor, koroonaviiruse seireuuringu juht
Copy
Ruth Kalda
Ruth Kalda Foto: Eero Vabamägi

Oleme harjunud sellega, et suvi ja viirused ei kuulu omavahel kokku. Statistika näitab, et ülemiste hingamisteede viirushaigustega satutakse perearsti juurde suvel umbes kümme korda vähem kui sügistalvisel ajal.

Sel aastal tuli kevad koroonaviiruse tõttu teisiti ja ilmselt on tavapärasest erinev ka suvi: me peame koroonaviirusega arvestama ka suvisel ajal. Ilmekas tõestus sellest on terviseameti igapäevane nakatumiste statistika, mis näitab, et viirus ei ole Eestist kadunud ning ootamatuid haiguspuhanguid võib siin-seal ette tulla.

Eriolukorra ajal olid reeglid selged: nohu või kerge köhaga jäädi koju ning vähendati lähikontakte. Nüüd, kus eriolukord on läbi, peaksid kehtima samad põhimõtted: ka tagasihoidlike haigustunnustega ära mine tööle, peole ega üldse teiste inimeste sekka. Viirus passib seda võimalikku hetke, et nakkuda ühelt inimeselt teisele. See ongi tema elu eesmärk: nakatada võimalikult palju inimesi. Koroonaviirusel õnnestub see veel eriti hästi ja kiiresti. Kui tundub, et lihtne nohu ja köha pole põhjus paariks nädalaks koju jääda, siis on õige kindluse mõttes teha koroonaviiruse test. Nii vähendame ohtu oma lähedastele ja töökaaslastele ning hoiame ära selle, et pikemaks ajaks tuleb karantiini jääda juba suuremal hulgal inimestel.

Koroona on pidude, perekondade ja rahvarikaste kohtade haigus, seetõttu peaksime olema eriliselt vastutustundlikud eestlaste suvisel suurimal pühal, jaanipäeval. Nii nagu Kuku raadio on aastaid vedanud jaanipäeval selge grupijuhi kampaaniat, võiksime sel suvel ühiskonnas ja lähikondsetega kokku leppida, et kohtume jaaniõhtul sugulaste-sõpradega üksnes siis, kui oleme kindlad, et oleme täiesti terved.

Ka kergete viirushaiguse sümptomite korral tuleb olla vastutustundlik ja seada lähedaste tervis toredast peost tähtsamaks. Kui kanname kõik seda mõtteviisi, vähendame üheskoos võimalust, et jaanipäeva järel tekivad uued haiguskolded. Me ei saa loota vaid suvele, soojale ja päikesele, vaid peame ise ka panustama, reeglid on teada ja lihtsad.

Võiksime kokku leppida, et kohtume jaaniõhtul sugulaste-sõpradega üksnes siis, kui oleme kindlad, et oleme täiesti terved.

Oleme Tartu ülikooli teadlastega juba kolmel nädalal jälginud, milline on koroonaviiruse levimus Eesti ühiskonnas. Meie seireuuring, millega püüame võimalikule laiemale nakatumisele elanikkonna hulgas jälile saada, jätkub ka suvel ning neljanda uuringulaine oleme sihtinud just jaanipäevaeelsele nädalale. Nii anname enam kui 2000 inimese toel ühiskonnale teadmise, kui levinud on viirus just praegu.

11. ja 12. juunil saavad seireuuringu juhuvalimisse sattunud inimesed uuringus osalemise kutse. Kui olete sattunud valimisse, siis osalege kindlasti, täitke küsimustik ja käige testimas – nii saate rahulikuma südamega nautida suvist pööripäeva.

Õige ülevaate sellest, milline on koroonaviiruse levimus Eesti eri paikades, saame vaid siis, kui need, keda kutsutakse, uuringus ka osalevad. Õiged tulemused annavad meile aga parema teadmise ja seeläbi ka teadlikumad otsused.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles