Ahhaa teaduskeskuse uus näitus paljastab inimeste suurimad hirmud

Homme algab Ahhaa teaduskeskuses näitus «Ahhaa, foobiad!», mis näitab levinuimaid inimeste hirmuallikaid ja seda, kuidas tavaline hirm võtab mõnikord äärmuslikud mõõtmed.

FOTO: Kaisa Hansson

Homme algab Ahhaa teaduskeskuses näitus «Ahhaa, foobiad!», mis näitab levinuimaid inimeste hirmuallikaid ja seda, kuidas tavaline hirm võtab mõnikord äärmuslikud mõõtmed.

Foobiate teema on sattunud küll samale ajale koroonahirmuga, aga Ahhaa juhatuse liige Pilvi Kolk ütles, et näitust hakkas teaduskeskus ehitama juba eelmisel aastal. «Muidugi on koroona meie näituse muutnud palju aktuaalsemaks, kui oleksime loota julgenud,» rääkis ta.

Teaduskeskuse kolmandas saalis saavad külastajad tutvuda 25 levinuima hirmuallikaga. «Eksponaate on isegi rohkem, sest näiteks arahnofoobia tutvustamiseks oleme ühte tuppa paigutanud lausa sadu ämblikke. Näitus ongi üles ehitatud tubade süsteemile, igas toas tutvustatakse erinevat foobiat,» lisas Kolk. Eraldi tõi ta välja efektse ja põneva pürofoobiateemalise toa, kus tuleb proovile panna oma hirm tule ees.

Kõhedast teemast hoolimata on näitusele oodatud igas vanuses huvilisi. «See näitus sobib kindlasti alates sellest vanusest, kui lastel tekib huvi kõiksugu hirmsate, aga samas põnevate elamuste vastu. Ohutus keskkonnas saab end turvaliselt proovile panna ning elamuse saavad nii täiskasvanud kui lapsed,» lisas Kolk. Kui mõne foobia suhtes on külastajal ka päriselt hirm, siis ei pea ta seda osa vaatama.

Kuna tavamõistes kiputakse sageli igasugust kartust foobiaks nimetama, rõhutas Pilvi Kolk, et Ahhaa näitusel käsitletakse foobiaid just meditsiinilises tähenduses. «Foobia tähendab tegelikult seda, et hirm mingi objekti, näiteks elektri ees, on nii suur, et see hakkab juba inimese igapäevast elutegevust segama,» selgitas ta. Muu hulgas on tegemist ühe ainulaadseima näitusega maailmas, Ahhaa teaduskeskusel on info vaid ühe seesuguse näituse kohta Singapuris. «Ahhaa, foobiad!» jääb avatuks vähemalt käesoleva aasta lõpuni.

Tagasi üles