Neljapäev on lipupäev

Tartu Postimees
Copy
Esimese sinimustvalge lipu koopia.
Esimese sinimustvalge lipu koopia. Foto: Margus Ansu

Neljapäev, 4. juuni on Eesti lipu 136. sünnipäev.

Sel puhul heiskavad sinimustvalge lipu kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avaõiguslikud juriidilised isikud. Eesti lippu kui riigi, kultuuri ja iseteadvuse sümbolit on oodatud heiskama ka kõik teised oma kodudele, ühiskondlikele hoonetele ja lipuväljakutele.

Lipu sünnipäeva tähistatakse nii Tallinnas, Tartus kui Otepääl.

Sündmused algavad kell 7 piduliku lipuheiskamisega Pika Hermanni torni Tallinnas Toompeal. Sel puhul on Kuberneriaeda kutsutud koolide ja isamaaliste organisatsioonide liputoimkonnad, kõnelevad riigikogu esimees Henn Põlluaas, Eesti evangeelse luterliku kiriku peapiiskop Urmas Viilma ja Eesti lipu seltsi esimees Jüri Trei. Mängib kaitseväe orkester.

Kell 9 algab Otepääl lipupäeva videotervitus, südapäeval toimub kirikus lipupäeva jumalateenistus ning pärast seda teevad motoklubid sinimustvalge lipu auks sõitu Otepää vallas. Otepää kultuurikeskused kutsuvad üles saatma sinimustvalgeid fotosid teemal «Eesti lipp minu sees ja minu ümber» virtuaalnäitusele.

Esimest sinimustvalget lippu saab igaüks terve päeva vältel vaadata Tartus ERMis. Lisaks tähtpäevale pühendatud filmiprogrammile korraldatakse kell 16 erigiidituur ajaloolise lipu juurde. Samasugune giidituur toimub ka laupäeval, 6. juunil kell 14.

4. juunil 1884 kogunesid 24 eesti haritlast Otepääle, et pühitseda ja õnnistada Eesti Üliõpilaste Seltsi lipp. Rahvusliku ärkamisaja harjal kinnistus sinimustvalge värvikombinatsioon rahvusvärvidena. Eesti iseseisvumisel sai trikoloorist riigilipp.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles