T, 7.02.2023

Tartu ülikooli muuseumis algas värviküllane suvehooaeg

Lenel Karu
, reporter
Tartu ülikooli muuseumis algas värviküllane suvehooaeg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Juunist algas Tartu ülikooli muuseumi kolmes majas suvehooaeg.
Juunist algas Tartu ülikooli muuseumi kolmes majas suvehooaeg. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Tartu ülikooli muuseumi kolmes majas algas juunist suvehooaeg, mis pikendab muuseumi lahtiolekuaegasid ning toob külastajatele vaatamiseks mitu uut näitust.

11. juunist on Tartu ülikooli kunstimuuseumis külastajatele avatud uus näitus «Kivilõikekunsti lummus» ja Tartu tähetorni aias näitus «Hommikutäht». Lastele toimuvad taas Hullu Teadlase eksperimendihommikud ja suvised linnalaagrid.

Tänavu möödub 250 aastat Tartu ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu rajaja ning kõnekunsti, klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professori Johann Karl Simon Morgensterni sünnist. Sellele on pühendatud mõlemad uued näitused. «Kivilõikekunsti lummus» tutvustab vana ja unustatud kunstiliiki – kivilõikekunsti ehk glüptikat. Näitusel eksponeeritakse valikut ülikooli kunstimuuseumi gemmikollektsioonist, mille osaks on ka Johann Karl Simon Morgensterni annetatud 17 000 gemmi. Tartu tähetorni aia näitusel «Hommikutäht» tutvustatakse planeet Veenust ja tema uurimise lugu.

Alates juunist on muuseumis taas avatud Hullu Teadlase kabinet. Hull Teadlane ootab igal laupäeval lapsi eksperimendihommikule ja tema juures on võimalik pidada laste sünnipäevi või registreerida ennast linnalaagritesse. 

Tartu ülikooli muuseumi kõigis kolmes majas on avatud juba kõik näitusesaalid. Muuseumis on võimalik külastada eelmisel aasta emakeelse ülikooli 100. aastapäevale pühendatud ajutisi ja püsinäitust. Põnevat uudistamist pakub nii muuseumis kui ka selle ümbruses olev toomkirikut puudutav ekspositsioon. Kunstimuuseumis saab näha muumiakambrit ja antiikkunsti väljapanekut. Muuseumi kaudu on võimalik minna vaatamaülikooli peahoone pööningul asuvat tudengikartserit. Tartu tähetornis saab nautida viimase astrofotograafia võistluse parimaid töid ja uudistada nii araabia taevagloobust kui ka ajaloolisi teleskoope, aga õppida tundma ka tähetorni ja Eesti astronoomia ajalugu.

Suvehooaeg kestab 30. septembrini. Sel perioodil on Tartu ülikooli kunstimuuseum avatud esmaspäevast laupäevani kella 10–18 ning Tartu ülikooli muuseum ja Tartu tähetorn teisipäevast pühapäevani kella 10–18. Tartu tähetorni ja muuseumi lahtiolekuaegadel on võimalik minna nii tähetorni vaateplatvormile kui ka ajaloolise toomkiriku tornidesse.

Märksõnad
Tagasi üles