Vanemuine alustab juulis suvelavastuse «Kirvetüü» etendusi

Lenel Karu
, reporter
Copy
Vanemuine alustab 3. juunist suvelavastuse “Kirvetüü” etendustega. Pildil üks stseen lavastusest.
Vanemuine alustab 3. juunist suvelavastuse “Kirvetüü” etendustega. Pildil üks stseen lavastusest. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

3. juulist 12. juulini mängib Vanemuise teater Ain Mäeotsa lavastatud «Kirvetüüd» üheksal korral Kammivabriku sündmuskeskuses.

«Me oleme seda hetke nii kaua oodanud, nii teatri töötajad kui loodetavasti ka publik. Vanemuine teeb endast kõik oleneva, et teatrikülastus oleks kõigile turvaline, ja järgime sealjuures ka kultuuriministeeriumi ja terviseameti kehtestatud reegleid,» ütles teatrijuht Kristiina Alliksaar. 

«Samas paneme ka südamele, et kõige suurem vastutus on meil igaühel eraldi. Kui oled haigustunnustega, jää palun koju ja saada enda asemel teatrisse keegi teine. Hoiame endiselt üksteisest mõistlikku distantsi ja hoolitseme käte puhtuse eest. Ma usun, et need soovid ei ole teatrikülalisele midagi uut ja lubavad kõigil osa saada harjumuspärasega võrdväärsest teatrikogemusest,» lisas Alliksaar.  

«Kirvetüü» jutustab väikesest setu kogukonnast, mis peale Eesti taasiseseisvumist peab oma jätkusuutlikkuse eest seisma. Sovhoos on lagunenud ja lihtne töötegemine asendunud musta äriga, mis teeb mõned väga rikkaks, kuid enamiku jätab lootusetult vaeseks. Elustuvad minevikuhõngulised elupildid, mille värvikasse sootsiumisse kuuluvad kohalik külalollike, perssekukkunud ärimees, kooperatiivpoodnik, noor õpetajanna, surma piiril balansseeriv posija, alalhoidlik raamatukogutädi. Kellele elatud elu, kellele seninägematu eksootika, kellele valus sild olnust olevasse. 

Ott Kiluski kirjutatud näidend räägib setu keeles 1990. aastate Eesti väikeküla elanike ausa ja inimliku loo, millest ei puudu lopsakas ja kohati valus huumor. 

«Kirvetüü» sai Eesti teatriagentuuri 2017. aasta näidendivõistlusel esimese preemia ning 2020. aastal kultuurkapitali kirjanduse aastapreemia. «Kirvetüü» lavastaja ja muusikaline kujundaja on Ain Mäeots, kunstnik Iir Hermeliin, valguskujundaja Meelis Lusmägi. Osades on Andres Mähar, Mait Malmsten, Ott Sepp, Veiko Porkanen, Liina Tennosaar, Ain Mäeots, Margus Jaanovits, Jaanus Tepomees, Ragne Pekarev, Kaia Skoblov, Saara Nüganen, Merle Jääger, Silvi Jansons, Agu Trolla, Mairo Libba, Hannes Hanimägi, Hubert Uku Prank, Ronald Mäeots ja Rauno Koorts. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles